ראשון, 26 מאי 2013 07:22

מחיר ההתעללות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 28, אם חד הורית. החיים שלי אף פעם לא היו יציבים: אבא שלי היה טיפוס אלים, השתמש בסמים, ואני, בתור ילדה, הייתי עדה לבגידות הרבות שלו. למרות זאת הייתי קשורה אליו מאוד, ואמי קינאה בי על כך שהוא מעדיף אותי עליה.

 

כאשר התבגרתי קצת, האהבה שלי אליו הפכה לשנאה. לא יכולתי לסבול איך הוא מרביץ לאמי ולאחים שלי, צועק על כולם, מביא בחורות הביתה ומתעסק אתן אפילו בלי לסגור את הדלת.

 

אימא שלי, מאז שאני זוכרת אותה, הייתה אומללה, עצבנית, עישנה המון ולקחה הכול ללב. היא אף פעם לא חיבקה אותי או את אחיי, הייתה תמיד ממורמרת, והוציאה הכול עלינו - כי מאבא פחדה והייתה תלויה בו כלכלית. האחים שלי יצאו בדיוק כמו אביהם - אלימים ועצבניים.

 

כל חיי רציתי להכיר מישהו שהוא ההיפך מאבא שלי. אבא של הילד שלי הוא כזה, אבל כאשר נודע לו שאני בהריון, הוא עזב אותי. אני מאוד רציתי בילד, והיום הוא כבר בן שנתיים.

 

לפני ארבעה חודשים עברתי התמוטטות עצבים. הרגשתי חולשה, מועקה ודחפים אלימים כלפי הילד. נבהלתי מזה, נכנסתי לפאניקה, הפסקתי לאכול, הרגשתי חנק, הייתי באי שקט נפשי, פחדתי שאני משתגעת, רציתי לקפוץ מהחלון. אושפזתי במחלקה פסיכיאטרית, וקיבלתי כדורי הרגעה וכדורים נגד דיכאון.

 

אימא שלי טיפלה בילד שלי כאשר הייתי בבית חולים, והיא עוזרת לי גם עכשיו, אבל היא יורדת עלי כל הזמן, אומרת שאין לה כוח, מקללת אותי, אומרת לי שאני מטרד לכול המשפחה. היא לא מבינה שאני זקוקה למעט חום ואהבה ממנה. למרות שהתרופות עזרו לי, אני עדיין מרגישה חוסר ביטחון להיות לבד עם הילד.

 


אני מאוד רוצה להיות מאושרת, רוצה לגדל את הילד שלי , רוצה שיהיה לי גבר שייתן לי ביטחון. למרות שאני נראית טוב מאוד, אף פעם לא הצליח לי עם גברים, ואני תמיד נשארת לבד. אני רוצה שתסביר לי איך הגעתי למצב כזה, האם אני אצא מזה, ואיזה טיפול לדעתך אני צריכה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

הסיפור שלך מדגים בצורה מוחשית מאוד איך האווירה בבית, היחסים בין ההורים והיחסים של ההורים עם הילדים משפיעים על התפתחות האישיות של הילדים, ואיך עיוות ביחסים במשפחה, התעללות על כל צורותיה, מביאה להפרעות אישיות אצל הילדים, קשיים ביצירת קשר, ובסופו של דבר סימפטומים גופניים ונפשיים כמו הדיכאון והחרדה שאת עוברת.

 

לדעתי את חייבת להיות בטיפול פסיכיאטרי ופסיכותראפי ממושך, גם כדי לעזור לעצמך, וגם כדי למנוע חזרה של הסבל בדור הבא אצל בנך.

 

20.08.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 36854 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:04
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה