חמישי, 11 יולי 2013 16:45

הגיע הזמן לדבר על זה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

ד"ר מרק רויטמן - 1999  

 

 

בכל פעם שמתפוצצת פרשה חדשה של קשר מיני בין מטפלים ומטופלים אני חש בוש ונכלם. קשה לי לתאר שמטפל, שהוכשר לעסוק בפסיכותרפיה, מסוגל להיכשל ב- א'-ב' של המקצוע ולמעוד אל תוך מלכודת של מגע מיני עם המטופל.

 

הבעיה היא - שרבים מאלה העוסקים בתחום - לא הוכשרו לעסוק בפסיכותרפיה, אלא לקחו לעצמם, בהיעדר חוק ותקנות, זכות להתעסק בנפש של בני אדם.

 

תחום הפסיכותרפיה הוא תחום התמחות נפרד הדורש הכשרה מיוחדת רבת שנים. מועמדים נבחרים, יחידי סגולה, פסיכיאטרים בעלי ותק וניסיון, פסיכולוגים בעלי תואר שני ושנים של ניסיון, עובדים סוציאליים בעלי תואר שני וניסיון עבודה של שנים מתקבלים לבתי הספר לפסיכותרפיה של האוניברסיטאות - כמו בית ספר לפסיכותרפיה של אוניברסיטת ת"א - הוותיק בארץ, או המכון לפסיכואנליזה.

 

הבודדים שהתקבלו מתחילים הכשרה רבת שנים (  6-10 שנים ויותר) של לימוד תיאורטי ,עבודה טיפולית תחת הדרכה צמודה של טובי המטפלים, ושנים של טיפול אישי - אינדיווידואלי וקבוצתי למטפל עצמו.

 

ההכשרה האינטנסיבית והממושכת הזאת נותנת לבעל מקצוע כלים וידע להתמודד עם המצבים הבלתי אפשריים שנוצרים בחדר הטיפולים.

 

בסיטואציה הטיפולית המטפל תוך שניות הופך למושא תשוקות, שנאות וכמיהות של המטופל.

 

מי שלפני עשר דקות או שתי פגישות היה אומר: "אתה כמו אלוהים בשבילי, אתה כמו אימא שלי", מטיח במטפל: "אתה עשית לי את כל הבעיות, לפני שבאתי אליך הייתי בריא", או "אתה מטפל בי רק בגלל הכסף שאני משלם לך. תוכיח שאכפת לך ממני - תטפל בי ללא תשלום", או "היה לך פעם מיקרה כמוני? אם אתה רוצה להמשיך לטפל בי תשלם לי". או חולה שאיחר ב - 42 דקות מוציא מחשב כיס, ועם חיוך סדיסטי רושם צ'ק עבור 18 דקות של טיפול .אלה רק דוגמאות מעטות ממגוון בלתי נדלה של רגשות אנושיים המתרחשים בעוצמה אדירה בחדר הטיפולים .

 

כמובן שמנגד לביטויים הרגשיים של המטופל כלפיו, חש המטפל ברגשות חזקות משלו.

 

שנים של הכשרה, טיפול אישי, הדרכה וניסיון, מנחות את המטפל לנצל את הסערות הרגשות המשותפות הללו לטובת הטיפול והמטופל.

 

זה נכון שהדחף הראשוני שלי כלפי הבחור שרשם לי צ'ק עבור 18 דקות של טיפול היה לזרוק אותו מהקליניקה, אבל המומחיות שנרכשה בשנים של לימוד, הדרכה וטיפול אישי אפשרו לי לראות מעבר לפגיעה המיידית, ולהשתמש במצב כמנוף להבנה ושינוי אצל המטופל.

 

כמו כל האמוציות האנושיות ,גם תשוקות מיניות עזות מכל הסוגים מופנות כלפי המטפל. למשל מטופל שבעצמו היה קורבן לניצול מיני יעשה הכול כדי לפתות את המטפל.

 

כך למשל, אישה צעירה ויפה שעברה ניצול מיני בגיל צעיר, שסבלה מחרדות ופחדים קשים שריתקו אותה אל ביתה ,עם בעיות קשות בתחום המיני, פיתחה אלי תשוקה עזה. במשך חודשים היא הייתה מגיע בלבוש פרובוקטיבי, מספרת לי את הפנטזיות המיניות שלה כלפי ומבקשת ממני לממשן:" דוקטור, אני אף פעם לא עשיתי את זה, אבל איתך אני מוכנה", או "בוא נעשה את זה על הספה שלך או על השולחן", או "טוב, אם אתה לא רוצה, אז רק תיגע לי בחזה. מה החזה שלי לא יפה"?

 

המומחיות של המטפל היא לא ליפול לתוך מלכודת הפיתוי, וגם לא להקל על עצמו על ידי קיצור דרך על ידי דחיית המטופל או אזהרה שהיחסים בין מטפל למטופל אסורים.

 

עיבוד וניתוח המתרחש בחדר, קישור בין המתרחש בחדר עם העבר הרחוק והקרוב שלה, עם עולמה הפנימי: חלומותיה, פנטזיות ופחדים שלה, הקשר בין עולמה הפנימי עם בחירת בן זוגה עם ההיסטוריה המשפחתית משלו, יחסיה עם ההורים והאחים שלה, יחסיה עם הילדים המתבגרים שלה והקשר של כל זה לבעיות המיניות והפחדים והחרדות שלה - כל זה בסופו של דבר הביא להשתחררות שלה מפחדים ומחרדות, ליציאה מהבית ולחזרה לעבודה ופיתרון של בעיות זוגיות ומיניות במסגרת המשפחתית.

 

פסיכיאטר, פסיכולוג, או עובד סוציאלי שלא הוכשר במדע ובאומנות של פסיכותרפיה, ובכל זאת מתעסק בתחום כל כך רגיש וכל כך מסוכן בידיים לא מיומנות - הוא כמו אדם שלא הוכשר לכך ינסה לפרק פצצות או מוקשים, או להטיס מטוס. תוצאה לכך יכולה להיות רק הרת אסון.

 

בעיה נוספת של היעדר חוק פסיכותרפיה ותקנות המסדירות הרשאה להתעסק בנפש של בני אדם - היא שמטפלים מסוימים מנסים לעשות קיצור דרך - במקום להיכנס לתהליך ארוך וקשה של הכשרה בפסיכותרפיה, ואחר כך להתמחות בתחום ספציפי כלשהו, הם עושים קורסים שטחיים ומקוצרים בטיפול מיני, טיפול משפחתי, טיפול בתנועה ואומנויות, טיפול התנהגותי וכו' - קורסים שנועדו להשלמה, ולא במקום הכשרה בסיסית רבת שנים. על סמך קורסים מקוצרים אלה ,הם מכריזים על עצמם כמטפלים מיניים, מטפלים באומנות, מטפלים משפחתיים, מטפלים בילדים וכו.'

 

מה גורם לרופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים למיניהם שלא הוכשרו במקצוע פסיכותרפיה ,להיכנס לשדה מוקשים זה? האם זו חמדנות לשמה, או אולי פירצה בגדר החוק או אולי בהיעדר ידע, חוסר מודעות לכך שלא מדובר ברווחים קלים? כנראה כל הגורמים האלה .

 

הגיע הזמן שגם לציבור יהיה ברור, וגם שהחוק יגדיר זאת בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים - שבדיוק כמו שלא יעלה על הדעת של אף אחד שרופא שלא הוכשר להיות מנתח לב - יבצע ניתוח לב, כך רופא, או פסיכולוג, או עובד סוציאלי שלא הוכשרו הכשרה מלאה במקצוע פסיכותרפיה - יהיו מנועים מלעסוק בה .

 

אני רואה גם מטפלים שעוסקים במקצוע הפסיכותרפיה ללא הכשרה ומנסים להרוויח כמה שקלים מהצד במקצוע לא שלהם, וגם מטופלים שבתום לב פונים למטפלים האלה כדי לחסוך כמה שקלים - כקורבנות לחוסר בהירות בחוק.

 

אני בטוח שהסדרת העניין בחוק וקביעת קריטריונים ברורים למי מותר לעסוק בפסיכותרפיה, תמנע הישנות מיקרים של ניצול מיני או ניצול אחר במקום טיפול, בין כל הצדדים המעורבים בפסיכותרפיה.

 

ד"ר מרק רויטמן - פסיכיאטר מומחה, מנהל מכון השרון - אבחון, יעוץ וטיפול נפשי. פסיכיאטר יועץ בבית חולים מאיר .בוגר בית ספר לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב. בוגר תוכניות המשך של בית ספר לפסיכותרפיה בתחומים: טיפול פרטני, טיפול קבוצתי, הדרכת מטפלים. חבר איגוד ישראלי לפסיכותרפיה.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 66881 times Last modified on שלישי, 12 נובמבר 2013 08:36
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה