רביעי, 08 מאי 2013 13:00

קברי צדיקים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

כתבה בעיתון "שרון פלוס"

 

ד"ר מרק רויטמן, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט, מנהל "מכון השרון - אבחון ,ייעוץ וטיפול נפשי" בכפר סבא, מסביר:

 

בכל העמים, בכל הזמנים קיימת שאיפה לרוחניות, לטוהר, לבינה, למסירות. כמו שלכל עם יש את הלוחמים, המרפאים, הפילוסופים, המצביאים והקדושים שלו, כך גם לעם היהודי לאורך ההיסטוריה, בפזורה ובארץ ישראל, היו אנשים בעלי תכונות ויכולות רוחניות, שמשכו אליהם אנשים בחיפוש אחרי עצה, משפט צדק, ריפוי ממחלות, פתרונות לבעיות הלכתיות, משפחתיות ונפשיות. האנשים הללו נחשבו לצדיקים - כלומר להתגשמות של טוב ללא תמורה. חייהם היו מוקדשים לשם הזולת ולשם שמיים.

 

העם לא שכח את הצדיקים שלו. גם אחרי מותם, עם חלוף הדורות, המשיכו אנשים להאמין בכוח המרפא, המפייס, מתווה הדרך, והמשפיע לטובה על הגוף ועל הנפש של אותם צדיקים. ביקור בקבריהם נתפס כאיחוד רוחני עם אותם צדיקים.

 

אדם אשר במשך שבועות וחודשים מכין את עצמו לביקור בקבר צדיק לשם פתרון בעיה כלשהי, עושה, למעשה, כל הזמן בתוך נפשו עבודה פנימית לפתרון אותה בעיה. הביקור בקבר הצדיק מהווה מעין רגע שיא, בו הוא מקבל כביכול מהצדיק אישור וברכה לפתרונות שבשלו בנפשו.

 

המדע מגלה יותר ויותר על הכוח של הרוח והנפש לרפא מחלות גופניות, אפילו קשות ביותר. אדם שמאמין בכוחו של קבר הצדיק להביא לו מרפא, מגייס את מערכות הגוף, למשל המערכת החיסונית ואחרות, להתמודד עם המחלה. לתפילה או לקמיע יש השפעה היפנוטית מרפאה גם לאורך זמן.

 

אדם שמתקשה למצוא לעצמו בן זוג, לאחר שהתפלל על קבר הצדיק, מרגיש שקיבל ברכה. הוא חש יותר ביטחון עצמי, נראה יותר אטרקטיבי בעיני עצמו ובעיני הזולת. לאדם כזה הרבה יותר סיכוי למצוא חן בעיני בן או בת זוג פוטנציאליים.

 

תנאי הכרחי להשפעה המטיבה של קברי הצדיקים היא הערכה אמיתית לצדיק, ואמונה בקדושתו ובסגולותיו המטיבות - גם מתוך קברו. המוניותה של התופעה מוסיפה עוצמה לסגולותיו של הצדיק להיטיב עם אדם הזקוק לתמיכה, עזרה וברכה.

 

11.10.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 45151 times
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה