חמישי, 30 מאי 2013 08:44

טיפול נפשי כהשקעה כלכלית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

מה עלי לעשות, כאשר אני חושבת שאני צריכה טיפול נפשי, אך לא יכולה לשלם עליו? אני אדם שכל הזמן רע לו. ליד אנשים אחרים אני פחות או יותר בסדר, צוחקת, יוצאת למקומות בילוי, אבל אני אף פעם לא באמת נהנית. אף פעם! תמיד אני מוצאת רע, ונכנסת לדיכאון מהר מאוד מדברים קטנים.

 

שאלתי פעם פסיכולוג באינטרנט על כך, והוא אמר לי שזה פשוט הקושי ליהנות, ושבעוד כמה שנים אתאהב במשהו, אמצע עבודה שאני אוהבת, ואז יהיה בסדר. לדעתי זו הייתה תשובה מוזרה ביותר. מה זאת אומרת שאני "צריכה לחכות עוד כמה שנים" בשביל להיות שלמה עם עצמי ועם החיים שלי?

 

אני לפעמים ממש שונאת ומתעבת את האופי שלי, וגם הרבה פעמים פוסלת אנשים, וישר מוצאת בכל אדם חדש שאני מכירה את הרע. מכיוון שאני שונאת את עצמי, לפעמים אני לא מדברת עם אנשים כי אני לא רוצה שיכירו אותי האמיתית.

 

מה אתה חושב? האם לדעתך, פסיכותרפיה או טיפול אחר כלשהו יעזרו לי? האם אני צריכה את זה? ואם כן, מה עלי לעשות בעניין הכסף? הורי לא יתנו לי כסף לכך, כי הם חושבים שזו סתם שטות, ולי גם כן אין כסף, מכיוון שאני לומדת ולא רוצה לעבוד. מה הפתרון שאתה מציע?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מהמכתב שלך ברור שאת לא חיה בשלום עם עצמך, ולכן את מתקשה בקשרים חברתיים. היות שאת מתארת מצב מתמשך, קרוב לוודאי מדובר בבעיה אישיותית, שעל בסיסה יכולות להתפתח בעיות אחרות, כמו דיכאון, תת הישגיות בלימודים, בעבודה, בחיים זוגיים או חברתיים, תחושת אומללות, ועוד. ללא כל ספק את זקוקה לטיפול פסיכותרפי.

 

בעניין הכספי: מניסיוני, להפתעתי ולשמחתי, השקעה בפסיכותרפיה התבררה בדיעבד כהשקעה כספית כדאית ביותר. כל האנשים שהשקיעו בפסיכותרפיה והתמידו בטיפול, פרחו גם מבחינה כלכלית, למרות שאנשים פנו בשל סיבות אחרות לגמרי, והנושא הכלכלי אף פעם לא היה גבוה בסדר העדיפויות של הטיפול.

 

מה שקורה לאנשים אלה, הוא שעם פתרון קונפליקטים פנימיים ובינאישיים, עם השחרור מדיכאון ומחרדות, השתחררה אצלם גם אנרגיה נפשית אדירה, הם גילו אוצרות נפש חבויים וכישרונות שאף פעם לא חשבו עליהם. כמובן, כל אחד מצא את הדרך שלו להיטיב עם עצמו, בין היתר גם מהבחינה הכלכלית.

 

היו כאלה שבשביל לממן טיפול ניקו מדרגות, שמרו בלילה או עסקו בעבודות אחרות. אני לא יועץ פיננסי. את החישובים של הכדאיות את צריכה לעשות בעצמך. כחברת קופת חולים את יכולה לפנות לרופא שלך שיפנה אותך לטיפול בקופה, במרפאה עירונית או בלשכת הרווחה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31371 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:11
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה