שלישי, 28 מאי 2013 07:15

לא מוכנה לסבול מ"דיכאון קל"

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 53. במשך יותר מעשר שנים סבלתי מחרדות ומדיכאונות. בעלי, לפעמים בטוב ולפעמים ברוגז רב - ניסה לשכנע אותי לקחת את עצמי בידיים. הוא שכנע אותי שאין לי כלום ושלא אחשוב על זה.

 

הוא לקח אותי לחוץ לארץ כדי שאקבל מצב רוח. בילינו במלונות הכי מפוארים, הלכנו לקזינו ולהופעות, אבל גם שם לא הרגשתי טוב וסבלתי עוד יותר, כי היה נראה לי שכולם סביבי נהנים ואני היחידה שסובלת.

 

הלכתי למגלי עתידות ולקוראים בכף היד ובקפה, ניסיתי את כל התרופות הטבעיות שיש בבתי המרקחת ובחנויות הטבע. שום דבר לא עזר.

 

ידעתי שאני צריכה לפנות לפסיכיאטר, אבל דחיתי את זה, כי בעלי ראה בזה כסטיגמה וכסימן למחלת נפש. הוא אמר שהוא לא מוכן שבמשפחתו ידעו שאשתו חולת נפש ושאם ילדיו תקבל טיפול נפשי.

 

לבסוף בלי ידיעתו פניתי לפסיכיאטר. הוא איבחן אצלי מחלת דיסטימיה - סוג של דיכאון קל. הוא רשם ליProzac , ומאז כבר ארבעה שנים אני מרגישה טוב. שום חרדות ושום דיכאון - פשוט מרגישה טוב, יש לי מרץ, מצב רוח, עושה את עבודתי ומבלה בכיף.

 

כעבור זמן ספרתי זאת לבעלי, ומאז הוא לא נותן לי מנוחה ודורש שאפסיק לקחת תרופות. הוא חושב שאני מכורה לתרופה, ושאני כבר לא צריכה אותה. אני לא שוכחת את הסבל שלי וחושבת שאם משהו עושה לי טוב, למה שאפסיק. הפסיכיאטר שנתן לי את התרופה חושב כמוני. רציתי לשמוע גם את דעתך בנושא.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

גם דיכאון קל - המלווה בחרדות גורם לסבל קשה ביותר. הפגיעה היא גם בבריאות הכללית, גם בתפקוד בעבודה ובבית, גם בקשרים החברתיים וגם ביכולת ליהנות.

 

למרות שבעיתונות, ברדיו, בטלוויזיה ובאינטרנט כל הזמן מדברים ומסבירים על הדיכאון והשלכותיו, עדיין קיימות בורות רבה ודעות קדומות בכל הקשור לטיפול נפשי.

 

מחלת הדיכאון, וגם דיכאון קל - דיסטימיה, היא מחלה כרונית, הנוטה לחזור אם מפסיקים טיפול תרופתי. תרופות נגד דיכאון כמו Prozac, ותרופות אחרות מאותה קבוצה, הן תרופות שאינן ממכרות, ובמקרים רבים יש צורך בטיפול קבוע תחת ביקורת של הפסיכיאטר.

 

פסיכותרפיה יכולה להיות יעילה לאנשים מסוימים שמוכנים להשקיע לאורך זמן עבודה אינטנסיבית בחייהם, אישיותם וקשריהם הבין-אישיים, אבל גם אז השאלה של הפסקה או אי התחלת טיפול תרופתי היא החלטה כבדת משקל, ויכולה להתקבל רק בהתעצות עם פסיכיאטר.

 

18.10.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 30529 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:35
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה