שני, 27 מאי 2013 09:26

חרדה ודחיפות בהטלת שתן

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

לפני כ-4 שנים עבר עלי אירוע שהוגדר כאירוע חרדה, זאת על רקע מחלת סרטן הלבלב בה חלה חברי הטוב ביותר מילדות. הוא נפטר כשנה וחצי לאחר גילוי המחלה.

 

אצלי האירוע התבטא בתסמינים פיזיים רבים מלווים בכאבים, והבולט בהם היה דחיפות בלתי נסבלת במתן שתן וכאב בראש הפין - הן בעת ההשתנה והן במצב רגיל.

 

לאחר בדיקות מקיפות, שכללו בדיקות שתן ודם, בדיקת ציטולוגיה, סונר כליות ודרכי השתן, האורולוג בישר לי שהפרוסטטה שלי מעט מוגדלת, אינה דורשת טיפול, וכל היתר נמצא תקין לחלוטין.

 

אז הגעתי עם רופא המשפחה שלי למסקנה שמדובר בבעיה נפשית, ופניתי לפסיכיאטר, שאיבחן אצלי מצב חרדה. קיבלתי טיפול תרופתי בסרוקסט ואחר כך בציפרמיל למשך כעשרה חודשים. הטיפול היה מוצלח. כל התסמינים נעלמו, למעט תסמין הדחיפות במתן שתן והכאב בפין.

 

לאחר ניסיונות עם כמה תרופות, הסתבר כי האלטרולט עוזר הן בדחיפות במתן השתן והן בכאב. המינון היה נמוך – 40 מ"ג ביום. ניסיונות לרדת מאלטרולט במשך שלוש שנים לא עלו יפה, והמסקנה היא שהכדורים אינם פותרים את הבעיה, אלה רק מקילים על אי הנוחות ומאפשרים איכות חיים.

 

לפני כמה ימים חזר התסמין של דחיפות ההשתנה עם כאב חריף מאוד בפין. הכאב חזק יותר מלפני ארבע שנים. תסמינים אחרים לא חזרו. יש לציין שחיי רגועים מזה זמן רב. האם יש מה לעשות, או שנידונתי לסבול?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אתה מציין שלפני ארבעה שנים הגבת בחרדה חריפה למחלה סופנית של חבר ילדות שלך. אצלך הסימפטומים הגופניים התרכזו בעיקר במערכת האורוגניטלית.

 

מדוע אצלך החרדה התבטאה בסימפטומים אלה ולא אחרים, אפשר לברר רק בתהליך של פסיכותרפיה אנליטית. טיפול זה הוא ממושך, אבל הוא מגיע לשורש הבעיה, ומטפל בסיבות היווצרות החרדה. הטיפול הזה אינו מתאים לכולם, וגם לא כולם מעוניינים בטיפול ארוך.

 

אתה קיבלת טיפול תרופתי נגד החרדה במהלך עשרה חודשים, שפתר חלקית את הבעיה. אלטרולט היא תרופה ישנה נגד דיכאון וחרדה, שאחת מתופעות הלוואי שלה היא כיווץ של דרכי השתן. יכול להיות שזה עזר להקלת הסימפטום של הדחיפות בהטלת שתן, אבל הכמות של התרופה לא הייתה מספיקה כדי למנוע חזרה של החרדה.

 

מחלות חרדה הן מחלות כרוניות, ואם הן אינן מטופלות עד הייסוד על ידי פסיכותרפיה, או שמפסיקים לקחת תרופות למניעתן, הן נוטות לחזור לאחר זמן מה.

 

אני ממליץ לך לחזור לפסיכיאטר שלך, ולשקול מחדש את המשך הטיפול ואופניו.

 

19.02.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31521 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:24
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה