שלישי, 11 יוני 2013 16:19

הסכנה הטמונה בסדנאות לא מקצועיות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

 שאלה:

 

בנו של חבר שלי הוא בן - 27 אקדמאי, בחור מופנם מאוד, אך מבריק וחרוץ. הוא עובד בהיי-טק מאוד קשה, ואין לו כמעט חיי חברה - שלא לדבר על חיים זוגיים. לפני כחודש הוא עבר סדנא רבת משתתפים - ומאז התחיל הבלגן.

 

בלילות הראשונים הוא לא ישן וכמה ימים הוא לא אכל - עד שאביו עלה על זה. מאז הוא נמצא כבר שלושה שבועות תחת הסגר בבית לצורך מנוחה ואכילה בלבד, ובהוראת פסיכיאטר הוא נוטל תרופות. הוא משנן ללא הרף סיסמאות מהסדנא ונוטה לדבר על אלוהיות ונרקיסיסטיות. הפסיכיאטר אומר שהוא סובל ממניה פסיכוטית חריפה.

 

האם התופעה כל כך נדירה כמו שטוענים מארגניה? האם ניתן לצפות לקראת מה הבחור הולך בשלב זה? האם על מקיימי הסדנאות הללו לקחת אחריות על הנושא?

 

תשובה:

 

לקבוצה הגדולה השפעה אדירה על הנפש של המשתתף. מקדמת ההיסטוריה מנהיגים ודיקטאטורים ידעו להשתמש בעוצמת ההמון. היחיד בקבוצה גדולה עובר תנודות חדות במצב הרוח. ממצב של כוח בלתי מוגבל עד לתחושה של אפסיות, בושה ואשמה קיצונית.

 

במקרים רבים משתתף חש פחד וחרדה קיצוניים. גם אנשים בריאים נפשית ומנוסים בהשתתפות בקבוצות גדולות יכולים לעבור בקבוצה מצבים פסיכוטיים קצרים או לפתח פרנויה חולפת.

 

מנחה מנוסה צריך לדעת להשתמש במצבים אלה לצורכי גדילה וצמיחה של המשתתפים. מנחה קבוצה גדולה צריך להיות קודם כל איש בריאות הנפש מנוסה, מומחה לפסיכיאטריה או פסיכולוגיה, שבנוסף לכך עבר הכשרה רבת שנים בפסיכותרפיה.

 

לאחר מכן עליו להתמחות מספר שנים בהנחיית קבוצות. הנחיית קבוצות גדולות דורשת התמחות ספציפית נוספת. מאז שנות השישים ועד ימינו צצות פה ושם קבוצות, סדנאות ומרתונים בהם מנחים לא מקצועיים מציעים פתרונות קסם לאנשים מתוסכלים.

 

המועמדים לקבוצות האלה לא עוברים אבחון והכנה בטרם היחשפותם לחוויה קבוצתית רבת עוצמה. בנוסף ללחץ קבוצתי אדיר, המנחים בקבוצות אלה נוהגים להפעיל לחץ פסיכולוגי על המשתתפים, במיוחד על החלשים שבהם. רבים יוצאים לאחר התנסות כזאת עם פגיעות נפשיות בעוצמות שונות, כמו פגיעות בערך העצמי, בביטחון העצמי וביכולת ההסתגלות החברתית.

 

אצל אנשים שנמצאים בסכנה של התפרצות פסיכוטית, הקבוצה יכולה להוותTrigger , כמו במקרה של בנו של החבר שלך. בקבוצות כאלה בדרך כלל מחתימים אנשים על אחריות לכל מה שיקרה להם, כך שבקשר לאחריות משפטית יש להתייעץ עם עורך דין. חשוב להמשיך בטיפול לפי המלצות הפסיכיאטר המטפל.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24204 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:41
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה