הדפס את האתר הזה
שלישי, 11 יוני 2013 13:43

מה הם התקפי פאניקה?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני נשוי, בן 32, ואב לשני ילדים. יש לי מקצוע ועבודה מכובדת. מצבי הכלכלי סביר. בהיותי בעבודה, כבר שלוש פעמים קרו לי התקפי קוצר נשימה ודפיקות לב. הייתי בטוח שיש לי התקף לב ושאני הולך למות.

 

גם כל הסובבים היו בטוחים בזה. הם הזמינו לי אמבולנס, ובכל פעם הגעתי לחדר מיון. בכל שלושת הפעמים בדקו אותי, אמרו לי שאין לי מחלת לב, ושמה שקרה לי - זה התקף פאניקה ושאני צריך לפנות לפסיכיאטר.

 

כל מי שמכיר אותי, יודע שאני בחור הגיוני, לא טיפש, מסתדר עם כולם, מצליח בעבודה. קשה לי לקבל את העובדה שאני צריך טיפול פסיכיאטרי. הייתי רוצה לדעת יותר - מה הם התקפי פאניקה?

 

תשובה:

 

הפרעת בהלה, או - Panic Disorder זה מצב של התקפים חוזרים של סימפטומים גופניים קשים, המלווים בפחד קיצוני. התקפים האלה באים בדרך כלל באופן פתאומי, ללא סיבה נראית לעין, ומתבטאים בדפיקות לב חזקות ומהירות, הזעה, תחושת חנק וחוסר אוויר, כאבים בחזה, בחילה, סחרחורת, כאבי בטן, היעדר תחושה בגפיים, הרגשת חום או קור.

 

כל הסימפטומים הללו הם ביטויים לסערה במערכת העצבים האוטונומית - הלא רצונית. סימפטומים גופניים אלה גורמים לסבל קיצוני, ומלווים בפחד להתעלף, למות, להשתגע, לאבד שליטה.

 

ההתקף יכול להימשך כ-10 דקות, וחולף גם ללא טיפול. התקפים האלה מתחילים בדרך כלל בגילאי ה-20. אחרי שאירע לאדם התקף אחד או יותר, הוא נעשה מודאג מההתקף הבא. הזמן בין ההתקפים נוטה להתקצר לאחר כל התקף נוסף.

 

במקרים רבים אנשים שעברו התקפים כאלה נוטים להימנע ממצבים וממקומות שבהם קרו להם התקפים. במקרים קיצוניים אדם לא מסוגל לעזוב את ביתו.

 

כ-3% מכלל האוכלוסייה סובלים מהתקפי פאניקה במשך חייהם. המהלך של ההפרעה הוא בדרך כלל כרוני, עם נטייה להחמרה במרוצת השנים.

 

הסיבות להפרעה הן מורכבות. בולט למשל גורם גנטי משפחתי. לקרובים מדרגה ראשונה יש סיכוי גדול פי-3 לסבול מהמצב. גורמים סביבתיים - במיוחד בגיל המוקדם - ידועים גם כבעלי השפעה על מצב זה.

 

כיום קיימים טיפולים תרופתיים והתנהגותיים שיכולים לרפא כ- 90% מהסובלים אך הבושה וההכחשה - שהם למעשה סימפטומים של המצב עצמו - מביאים לכך שכ- 60%  מהסובלים אינם פונים לקבל טיפול. רבים פונים אחרי שנים רבות של סבל מיותר.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32780 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:40
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה