ראשון, 02 יוני 2013 06:04

חייבים לטפל בדיכאון גם אם הסיבה להופעתו נראת ברורה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני סטודנט, וגר עם שותפים בדירה שכורה. אנחנו מסתדרים היטב והיחסים בינינו חבריים. אחד השותפים לומד איתי, והיחסים עמו קרובים במיוחד. לפני חודשיים חברתו עזבה אותו. היא התאהבה במישהו אחר.

 

כאשר הוא בא לקחת את הדברים שלו, שהיו בדירה שלה, ועדיין קיווה שהיחסים ביניהם יסתדרו, הוא מצא אותה במיטה עם החבר החדש. מאז הוא מדוכא. הוא לא יוצא לבלות, מזניח את הלימודים, לא אוכל כמעט שום דבר.

 

אנחנו מנסים לעודד אותו. ניסינו להכיר לו מישהי, אבל הוא מסרב. האם זה נורמאלי להיות מדוכא אחרי מקרה כזה? בהתחלה קיווינו שהזמן יעשה את שלו, אבל נראה שהמצב רק מחמיר. הוא לא מוכן לקבל שום עזרה, ולא עונה כאשר פונים אליו. איך עוזרים לו במצב כזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

זה לגמרי נורמאלי להיות עצוב, ואפילו מדוכא אחרי הפסקת קשר ממושך ורציני. השאלה היא כמה זמן זה נמשך, ומה העומק של הדיכאון.

 

אם הדיכאון נמשך חודשיים, פוגע בתפקודו החברתי ובלימודים, יש להתייחס למצבו ברצינות רבה. אתה כותב שהוא כל היום במיטה, וכמעט לא אוכל - זה סימן די מדאיג.

 

מדאיגה לא פחות העובדה שהוא לא מסוגל לדבר ולהתחלק עם החברים שלו. ייתכן שהדיכאון שלו עמוק מאוד, והצירוף של נטישה וקינאה מעוררת אצלו מחשבות ותוכניות אובדניות או נקמניות. במצב כזה הוא זקוק לעזרה מקצועית.

 

אתם, החברים, לא יכולים לקחת על עצמכם אחריות כל כך כבדה על בריאותו ועל חיו. אני ממליץ לכם ליידע את ההורים או הקרובים שלו. נראה לי שלא כדאי להשאיר אותו בינתיים לבד, אבל גם אין צורך לנסות לדובב, לשמח או להצחיק אותו. מספיק לתת לו תחושה שאתם שם בשבילו.

 

המקרה של החבר שלך אופייני בין היתר בזה שכאשר נראה לסובבים שיש סיבה לדיכאון, אז זה דיכאון מוצדק, ואין צורך לטפל בו כי הוא יעבור לבד. למעשה בהרבה מקרים הדיכאון הראשון מתפרץ אחרי פגיע נפשית ממשית כמו נטישה, אובדן, הפסד כספי, פיטורין, פרישה.

 

זה נכון שהדיכאון הראשון יכול לחלוף מעצמו, ללא טיפול, אחרי חודשים ארוכים של סבל.הבעיה היא שהדיכאון שלא מטופל גם מסוכן לבריאות ולחיים, וגם מכין קרקע לדיכאונות הבאים, שיכולים לבוא כבר ללא סיבה נראית לעין וגם להיות יותר קשים וממושכים.

 

לכן ההמלצה היא שאם הדיכאון נמשך יותר משבועיים ללא קשר לקיום סיבה או היעדרה, יש לטפל בו.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24875 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:22
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה