חמישי, 30 מאי 2013 13:17

התפתחות של מצב דיכאוני לאחר הלידה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני עוקבת אחר הכתבות שלך ומקווה שתוכל לייעץ לי. הבעיה שלי היא כזאת: לאחר שילדתי לפני שישה חודשים, אני מרגישה כאילו העולם חרב עלי.

 

אני מרגישה סחוטה, מרירה, מנותקת. אני כועסת על בעלי שלא עוזר לי מספיק. זה הגיע לכך שדרשתי שנתגרש, למרות שזה לא מה שאני באמת רוצה.

 

אני אוהבת את התינוק שלי, אבל אחרי יום של התעסקות איתו, אני כל כך עייפה ועצבנית, שאני מתפרצת על כל מי שנקלע בדרכי, וצורחת אפילו על התינוק כאשר הוא בוכה.

 

בזמן ההריון עליתי המון במשקל ונשארו לי סימני הריון מכוערים. זה משגע אותי כי הגוף החטוב שלי תמיד היה מקור לגאוותי, ועכשיו יש לי צלקות לכל החיים. הרגיעה היחידה שנשארה לי - זו זלילה מתמדת, ואני כבר החזרתי את ה - 15 קילו שהורדתי בלידה. אני שונאת את עצמי על זה.

 

אני רוצה לחזור להיות מה שהייתי, ואני יודעת שאני צריכה לפנות לייעוץ, אבל אני לא מסוגלת לקבל החלטה בשום נושא, והמצב רק מחמיר.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מהתיאור של המצב שלך אפשר לחוש את כאבך. את צודקת - הצעד ראשון לשיפור - הוא פנייה לעזרה מקצועית. אני מבין שזה לא קל, היות שאת כל הזמן רצה נגד השעון, והעזרה והתמיכה שאת מקבלת בבית כנראה לא מספיקים.

 

עלייך לזכור שבמצב הנפשי והבריאותי שלך תלוי לא רק הגורל שלך ושל משפחתך, אלא בראש ובראשונה גורלו ועתידו של התינוק שלך. התינוק קולט ומפנים כל הבעת פנים, גוון קול, טונוס שרירים, קצב נשימה, דופק לב וחום גוף של האם.

 

ההפנמות הללו יוצרות את הבסיס לאישיותו, בריאותו, מצב רוחו, טיב היחסים שלו עם זולתו. הילד עלול לשלם ביוקר במשך כל חייו על אמהות שנפגעה עקב מחלה גופנית או בעיה נפשית.

 

לא ניתן לעשות אבחנה מדויקת רק לפי המכתב, אבל אני אנסה לסקור כמה מהאפשרויות. חלק מהדברים שאת מתארת יכולים להתפרש כסטרס רגיל של אימא חדשה. זה די נפוץ במצב שלך - עייפות, עצבנות, נטייה לבכי והרגשה שכל מה שאת עושה בשביל התינוק - לא מספיק. מצב כזה קורה בקרב כ – 60% מהאמהות החדשות. מצב כזה חולף בדרך כלל כמה שבועות אחרי הלידה.

 

בתופעות שאת מתארת יש סימנים ברורים של דיכאון קליני. כ – 7% של נשים מפתחות מצב הזה תוך שישה חודשים אחרי הלידה. זהו מצב הרבה יותר רציני ממצבי רוח אחרי הלידה. מצב זה נקרא דיכאון אחרי לידה.

 

במצב הזה אישה מרגישה חסרת אונים, חסרת תקווה, חסרת ערך בצורה קיצונית, רגזנית, ובהמשך יכולה לפתח מחשבות ותוכניות אובדניות. האישה יכולה לחוש כעס ודחפים אלימים כלפי התינוק. מצב כזה דורש טיפול מיידי.

 

במקרים נדירים יותר, דיכאון אחרי לידה מהווה שלב במחלה דו קוטבית - מה שקרוי מניה - דפרסיה. מחלה זאת מתבטאת בתנודות קיצוניות במצב הרוח - מדיכאון קיצוני ועד למצב רוח מרומם יותר על המידה.

 

אני מקווה שההסברים שלי יכריעו את הקו, ואת תימצאי כמה שעות בסדר יום העמוס שלך כדי להתייעץ עם פסיכיאטר.1999-2003

 

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 22502 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:20
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה