שני, 27 מאי 2013 09:46

לעבוד לבד

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני איש מחשבים בן 38. בעבר עבדתי בחברה גדולה, ודי סבלתי מחוסר יכולת להתרכז ומהפרעות רבות על ידי אנשים אחרים בעבודה. לא הסתדרתי עם הבוס שלי, ועם עוד כמה אנשים תחרותיים וערמומיים בחברה. בשנים האחרונות ארגנתי את חיי כך שאוכל לעבוד מהבית.

 

יש המון יתרונות לסידור החדש הזה. אני מרגיש בעל הבית לעצמי, מאגרן את העבודה ואת הזמן שלי כפי שנוח לי, מבזבז הרבה פחות זמן על ישיבות, פטפוטים סתמיים, פקקים בדרך לעבודה וממנה, ועצבים על ויכוחים חסרי משמעות מקצועית, אבל מלאי מאבקי כוח ושליטה.

 

יחד עם זאת, שמתי לב שעם כל היתרונות של העבודה בשקט ובנוחיות של הבית, יש בה גם חסרונות לא מעטים. אני גרוש, ויוצא לי להעביר ימים ואף שבועות בלי לראות איש, וכל הקשר שלי עם העולם מתבצע דרך האינטרנט והמחשב.

 

שמתי לב לכך שהתחלתי לאבד את הספונטניות שלי בשיחות עם אנשים, ואפילו סתם יציאה מהבית לפעמים גורמת לי אי נוחות ואף חרדה. אני מחפש תירוצים ודרכים לא לצאת, כמו למשל על ידי הזמנת אוכל בטלפון או צפייה בסרטים בווידיאו במקום בבית הקולנוע.

 

האם ידוע על נזקים נפשיים של עבודה בבדידות יחסית?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

כל אדם צריך לשאוף להתאים את עיסוקו לצרכיו, בהתאם לאופי, לטמפרמנט וליכולות האינטלקטואליות שלו.

 

יש עבודות שניתן לעשות רק במקומות הומי אדם, תוך אינטראקציה מתמדת עם אנשים, מאבקי כוח, תחרות וחשיפה נפשית. יש אנשים שמרגישים באווירה כזו כמו דגים במים. קח מהם את הקהל, את ההמולה ואת המאבקים, והם ירגישו חנוקים.

 

אחרים צריכים שקט, זקוקים להתבוננות עצמית ולבדידות כדי לתפקד וליצור.

 

אם אתה אדם עצמאי, בעל כוחות מספיקים כדי ליצור לעצמך מקום עבודה בו אתה יכול להגיע לשיאים בעבודה וביצירה, אתה צריך באותה מידה להיות יצירתי בלתכנן ולמצוא זמן לפעילות חברתית, לחוגים, לספורט, לאמנות ולקשרים בינאישיים.

 

צריך להבדיל בין המצב של התבודדות מרצון לבין קושי אמיתי ביצירת קשר בינאישי, חרדה חברתית, הפרעת אישיות סכיזואידית או פרנואידית. במקרים כאלה, או במקרה של קושי בניהול זמן נכון – זו לא בושה לפנות לייעוץ מקצועי.

 

16.12..2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31309 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:28
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה