חמישי, 11 יולי 2013 11:44

האם מי שלא סובל מבעיות נפשיות צריך פסיכותרפיה?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם פסיכותרפיה יכולה לעזור לאדם שאינו חולה במחלת נפש או לא סובל מבעיות נפשיות כלשהן?

 

אני מכיר הרבה אנשים שפנו לפסיכותרפיה על מנת למצוא את עצמם או להבין את עצמם. השאלה שלי היא כזאת: האם הניסיון לתקן משהו שאינו שבור זה רעיון טוב? לשם מה ליצור בעיות איפה שאין? הרי יכול לקרות שאדם שהוא בסדר יהפוך להיות מבולבל יותר, מרוכז יותר בעצמו, תלוי יותר, וכל זה בלי להזכיר בזבוז כסף וזמן...

 

תשובה:

 

כאשר הפילוסוף היווני סוקרטס הגה את המימרה "דע את עצמך" הוא כנראה התכוון לתהליך של עבודה מפרכת ורבת שנים שאמורה להביא את האדם למודעות ולשליטה על חייו. ייתכן שבזמנים של סוקרטס התהליך הזה היה פריווילגיה של יחידי סגולה –- פילוסופים והוגי דעות שהקדישו את כל זמנם לחקר עצמיותם והטבע האנושי.

 

כיום, בחברה המודרנית, כמעט כל אחד מצפה להבין את עצמו ולשלוט בחייו. רובנו חושבים על כך כמובן מאליו. רוב האנשים בטוחים שהם מבינים את עצמם ואת זולתם. הרוב לא מבינים כי אלה הן אשליות.

 

הפרדוקס הוא שכאשר אנו מביטים על האחרים אנו רואים עד כמה הם מגוחכים בביטחון שלהם, טועים בהחלטות שלהם, מאמללים את עצמם ואת האחרים. מה שאנו לא רואים - זה את עצמנו. בדרך כלל דרוש זעזוע או משבר רציני כדי שאדם יקלוט שהוא לא בשליטה ושהדרך שלו בחיים הביאה אותו לסבל, בדידות, כישלון, שנאה.

 

ומה עם כל אלה שפתאום מבינים שהחיים חמקו להם מבין האצבעות, שלא מימשו את עצמם? שלא אהבו ושלא היו נאהבים? האם המרירות של הפספוס גם בלי משבר או מחלת נפש כואבים פחות?

 

ומה עם כל אלה שאפילו לא מבינים שפספסו את החיים? החיים המודרניים מורכבים הרבה יותר מאשר לפני 3000 שנה. הרבה יותר קל ללכת בהם לאיבוד.

 

באותם מאה שנים אחרונות, במקביל למהפכות טכנולוגיות וסוציאליות התפתח המדע של הפסיכותרפיה. על ידי טכניקות ותהליכים מתוחכמים, מומחים שהוכשרו במשך שנים רבות בפסיכותרפיה מלווים אדם בתהליך שמעביר אותו מפעילות אוטומטית למצב של מודעות לרגשותיו, מניעיו ומעשיו.

 

אדם הופך להיות מודע לכוחות המניעים אותו, ומקבל כלים לשלוט בחייו ולנווט אותם בים הסוער של האירועים הבלתי צפויים, היחסים הבינאישיים המורכבים וההחלטות הגורליות. אני לא מכיר כלי יעיל יותר מפסיכותרפיה שיכול לעזור לאדם לצקת תוכן לחייו ולממשם טוב יותר.

 

לגבי הנזק האפשרי - אם הפסיכותרפיה נעשית על ידי פסיכותרפיסט מוסמך ובעל ניסיון, אין סיכוי שאדם יהפוך לתלותי או מבולבל - ההיפך מזה. התהליך של פסיכותרפיה בהחלט דורש השקעה רצינית, גם של זמן, גם של כסף, וגם של עבודה קשה - הן של הפסיכותרפיסט והן של המטופל.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 29153 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:48
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה