הדפס את האתר הזה
שני, 10 יוני 2013 08:23

קשה אל עצמו ולאחרים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 42, מנהל בכיר בחברה גדולה. בכל מה שאני עושה, אני דורש מעצמי שלמות, דיוק וחיסכון. זה מתחיל בהכנת קפה בבוקר: עד שהמים רותחים, אני גומר להתגלח ולשמוע חדשות. עד שאני גומר לשתות קפה, אני עובר על מדור הכלכלי של העיתון.

 

בדרך לעבודה, במכונית אני אוכל סנדוויץ'', שומע חדשות וקורא עיתון, וכך כל היום: עונה לדואר אלקטרוני ,מדבר עם אנשים, חותם על מסמכים, מדבר בטלפון ומקבל החלטות, הכול באותו זמן. גם את הנסיעות שלי לחו"ל אני מסדר כך שמיד אחרי הישיבות, תחכה לי מונית לשדה התעופה.

 

כמו שאני דורש מעצמי, אני דורש גם מאשתי, מילדי ומאנשים שעובדים תחתי. לא פעם אשתי והילדים נפגעים ובוכים ואני בסך הכול דורש מהם לדייק ולעמוד בזמנים ובמילה שלהם. בעבודה פיטרתי כמה אנשים וכמה אחרים התפטרו. נשארו כאלה שמתייחסים לעבודה כמוני.

 

הבעיה היא שאם משהו לא מסתדר כמו שאני מתחנן, אני אוכל את עצמי שעות וימים. למרות שאני שומר דיאטה, מתעמל בקביעות ושומר על הגזרה שלי, לחץ הדם שלי והכולסטרול שלי - הם מעל הנורמה. אני מרגיש עצמי מתוח ולא מצליח לישון אפילו את שש השעות שאני מקציב לעצמי. אם החלטתי לכתוב לך - סימן שאני בבעיה. מה עלי לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את הצעד הראשון כבר עשית. כמנהל וכאדם יעיל, זיהית את הבעיה, ואתה מבקש עצה. מיליוני אנשים בעולם המודרני סובלים כמוך, אך לא מעיזים להודות בבעיה.

 

הרבה מההתנהגויות שאתה מתאר שייכות לגישה מערבית מודרנית הדורשת מאדם השגיות ופרפקציוניזם ללא גבול. הדרישות הללו עוברות מדור לדור, מהורים לילדים, מחוזקות על ידי מוסדות חינוך, דת, כלי התקשורת.

 

הן חודרות עמוק לתוך האישיות של האדם. אנשים עם קווי אישיות כפייתיים ופרפקציוניסטיים נוטים יותר לפתח חרדות, דיכאונות, מחלות פסיכוסומאטיות. בדרך כלל הבנה שישנה בעיה לא מספיקה. כדי לשנות קווי אישיות, לפתח אופציות אחרות בהתייחסות ובהתנהגות - דרוש תהליך ארוך של פסיכותרפיה מעמיקה.

 

רק מעטים עוברים מהשלב של זיהוי הבעיה לשלב ההתמודדות עמה בטיפול ובחיים.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32217 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:27
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה