הדפס את האתר הזה
חמישי, 30 מאי 2013 12:33

נערה עם חרדה חברתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני תלמידה בת 17, ואני חושבת שאני סובלת מחרדה חברתית. בכל פעם שאני נמצאת בסביבה של אנשים, אני מרגישה לחוצה וממש לא נינוחה. אני כל הזמן מפחדת שאשפיל את עצמי בפני אנשים. אני לחוצה גם בסביבה מוכרת וגם בסביבה לא מוכרת.

 

אני לא אוהבת להיות ליד אנשים, כי אני לא עצמי, ובכלל - אני לא אוהבת לצאת מהבית. אני כל הזמן מרגישה שאנשים מסתכלים עלי ובוחנים אותי ואת מה שאני עושה, ואני חושבת שזה מה שגורם לי ללחץ.

 

אני לחוצה במיוחד בסביבה של בנים, ולא יודעת איך להתנהג בסביבתם ועימם. בשנה וחצי האחרונות המצב ממש חמור. מה אני יכולה לעשות כדי לפתור את הבעיה? ממה נובע הלחץ, והאם יש סיכוי שהבעיה תיעלם מעצמה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

ממכתבך רואים שאת בחורה נבונה, ויכול להיות שפורמאלית למצב שאת מתארת מתאימה ההגדרה "חרדה חברתית" - אבל זו רק כותרת. אותה אבחנה של חרדה חברתית יכולה להתאים לאנשים שונים, בעלי אישיות שונה לחלוטין, עבר שונה וסיבות שונות לגמרי להתפתחותם של סימפטומים דומים.

 

אופן הטיפול בחרדה חברתית מתגבש אחרי בירור יסודי, שמביא בחשבון את כל הנתונים הללו, ועוד רבים נוספים. באופן כללי קיימות שיטות טיפול פסיכותרפי שונות, בהן טיפול התנהגותי קוגניטיבי, פסיכודינמי-פסיכואנליטי, טיפול משפחתי וטיפול באמצעות היפנוזה. במקרים מסוימים יש צורך בטיפול תרופתי. ברוב המקרים יש צורך בשילוב של כמה שיטות על מנת לעזור לסובל בצורה יסודית ובזמן הקצר ביותר.

 

 

לשאלתך אם יש סיכוי שהבעיה תעלם לבד: במקרים מסוימים במהלך החיים חלה הקלה בסימפטומים, אך זה יכול לקחת שנים רבות.

 

לפי התיאור שלך, בשנה וחצי האחרונות חלה החמרה במצבך, ואם זה הכיוון, עדיף לטפל בבעיה בגיל צעיר - לפני שירדו לטמיון השנים הכי טובות של החיים, וגם לפני שהבעיה נעשתה כרונית ומושרשת יותר. היות שאת בת 17, את צריכה לשתף את הורייך, והם צריכים ליזום את הפנייה לטיפול.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 34888 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:15
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה