רביעי, 29 מאי 2013 12:32

עבודה שוחקת

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 52, ועובד בתפקיד ניהולי בחברה גדולה. התפקיד שלי כרוך בהרבה מאוד אחריות, וכל טעות קטנה או איחור קטן בתגובה לנתונים שמשתנים כל הזמן, יכול להיות כרוך בהפסדים כבדים. הצוות שעובד תחתי פונה אלי כל הזמן בשאלות, ואני צריך להגיב מיד ובהחלטיות וסמכותיות.

 

עד לפני כמה שנים תפקדתי מעולה, וראיתי את עצמי כמין סופרמן כל יכול. ב- 3-4 השנים האחרונות אני מרגיש קושי הולך וגובר להתרכז. לפעמים קשה לי להזדהות עם התפקיד, ואני מאבד עניין. יחד עם זאת האחריות גוברת על ההתלבטויות, ואני נשאר יותר שעות בעבודה כדי לסיים את כל המשימות.

 

בחודשים האחרונים אני תופס את עצמי במחשבות של לעזוב הכל. אני מקנא בבן שלי, שמטייל בעולם, אבל פוחד שאיחרתי את הרכבת. פתאום גם עם אשתי אני לא מוצא שפה משותפת, ומרגיש שהיא לא תבין אותי אם אספר לה מה קורה איתי.

 

היא בטוחה שאני מרוצה מתפקידי ומההצלחה הכלכלית שלי. מתוקף תפקידי אני לא יכול להרשות לעצמי חופשות ארוכות, ולפעמים אני מרגיש חסר תקווה שמשהו טוב יקרה בחיים שלי. איך יוצאים מהשחיקה הזאת? 

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי מכתבך, הגעת להישגים גדולים בתחומים רבים בחיים, במיוחד בכל מה שקשור לקריירה שלך, לביסוסך המקצועי והכלכלי, ולמרות זאת יש לך הרגשה של תסכול והחמצה. ישנם הרבה אנשים כמוך, עם אחריות מופרזת כתכונת אופי, במיוחד בקרב מנהלים בכירים.

 

מעניין שהאחריות הזאת יכולה להיות סלקטיבית מאוד. למשל, אדם יכול להיות אחראי מאוד בכל הקשור לעבודתו ותפקידו, אך להזניח לגמרי את משפחתו, את ילדיו או את הקשר הזוגי שלו. אני מכיר רופאים שנאמנים מאוד למטופלים שלהם או למחקר המדעי, אבל מזלזלים בבריאותם.

 

למרות שאנשים כמוך ניחנו באינטליגנציה ובמודעות גבוהה, השינוי בהתייחסותם ובהרגלי החיים שלהם לא באים בקלות. תכונות כאלה טמונות עמוק באופי של האדם.

 

נראה לי שבמאבקים שלך להצלחה, הזנחת את הצרכים הרוחניים שלך. ובכל זאת, קיים אצלך צורך חזק לחשבון נפש. אני ממליץ לך לבצע בירור רפואי מקיף, ואם לא תימצא סיבה רפואית לחולשתך, לחוסר האנרגיה ולקשיי הריכוז, פנה לייעוץ נפשי כדי לחפש דרכים יעילות והמתאימות לך כדי להתמודד עם תחושות התסכול שמלוות אותך כבר תקופה לא קצרה.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 36047 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:14
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה