שלישי, 28 מאי 2013 07:19

רוצה להפסיק תרופות הרגעה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

לפני כמה שנים עברתי תקופה של חרדות קשות והתקפי פאניקה, ורופא המשפחה נתן לי כדור בשם לוריוון. אני לוקח אותו כבר ארבעה שנים במינון של שלושה כדורים ליום.

 

מזה שלוש שנים אני נמצא בטיפול של פסיכואנליזה. ברצוני להפסיק לחלוטין את לקיחת הכדור, שכבר לא נותן לי דבר. ניסיתי להפסיק כמה פעמים, גם בבת אחת וגם בהדרגה, אבל הרגשתי מאוד לא טוב וחזרתי למינון הקודם.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לוריוון שייך לקבוצה של תרופות משככות חרדה. לאותה קבוצה שייכות תרופות כמו וואליום, ואבן, קסנקס, קלונקס ואחרות. תרופות אלה יעילות במצבי חרדה חריפים, כי הן פועלות מיד, ותופעות הלוואי שלהן קלות יחסית, ובדרך כלל לא מסוכנות.

 

כל התרופות הללו מיועדות לטיפול קצר או חד פעמי, בפיקוח הדוק של פסיכיאטר. משתמשים בתרופות אלה גם במקביל לתרופות נוגדות דיכאון במשך כמה שבועות, כדי להקל על הסבל של החולה עד שנוגדי הדיכאון יתחילו לפעול.

 

הסכנה של שימוש לא מבוקר בתרופות אלה היא שהן גורמות להתפתחות של סבילות – כלומר, אחרי כמה שבועות, אותה הכמות שעזרה קודם לכן כבר לא עוזרת, וצריך להעלות את הכמות כדי להשיג את אותה השפעה מרגיעה.

 

יחד עם הסבילות מתפתחת גם תלות בהן, וניסיון להפסיק את נטילתן גורם להופעת סימני גמילה שדומים מאוד לסימני החרדה שבגללם הן נצרכו מלכתחילה. נטילה של תרופות מקבוצה זו במשך שנים אינה יעילה, מסוכנת ולא מומלצת בשום מקרה.

 

יכול להיות שכתוצאה מהטיפול הפסיכואנליטי אתה כבר לא זקוק לטיפול תרופתי, אבל הפסקה של תרופות מסוג לוריוון אחרי שימוש לא מפוקח של שלוש שנים היא מהלך מסובך ועדין, שדורש מעקב והנחייה הדוקים של פסיכיאטר.

 

אם הפסיכואנליטיקאי שלך הוא פסיכיאטר, הוא יכול להנחות אותך בתהליך הגמילה, אבל אם הוא פסיכולוג או עובד סוציאלי, עליך לפנות לפסיכיאטר מומחה במקביל להמשך הפסיכואנליזה. הסכנות הן שהלוריוון שאתה לוקח מכסה על החרדה או הדיכאון שיכולים להופיע עם ההפסקה של התרופה.

 

קצב הורדת הכמות צריך להיקבע לפי המצב שלך, ובכל מקרה הוא צריך להיות מאוד איטי, היות וקשה מאוד להבדיל בין הופעת סימני גמילה לחזרה של החרדה, הפאניקה או דיכאון.

 

11.10.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31884 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:37
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה