הדפס את האתר הזה
שני, 27 מאי 2013 09:24

רוצה לשנות את האישיות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 23, סטודנטית מצטיינת, יפה, אשת שיחה מעניינת. אנשים פונים אלי לעצות בכל מיני תחומים. בגיל 19, עקב קשיי הסתגלות בצבא, התחלתי לחוש מדוכאת וחרדה. לא הייתי מסוגלת לסבול את המצב הזה ופניתי לעזרתה של פסיכולוגית.

 

התחלנו בטיפול פסיכולוגי שנמשך כשלוש שנים ושילבנו אותו עם תרופת סרוקסט, אותה אני לוקחת עד היום. במהלך הטיפול דנו בנושאים שונים, ניתחנו את עברי, את השפעת המוצא שלי על חיי, פגמים בגופי, ועוד. היא עזרה לי מאוד, בעיקר בכך שגרמה לי להבין שאני לא משוגעת.

 

את הנושאים האחרים לא ממש הצלחנו לברר. אני פונה אליך מכיוון שמבחינה התנהגותית לא השתניתי. הבעיה הבולטת היא בעיה של קשרי עם גברים: הם קצרים, מיניים מאוד ותלותיים.

 

אני רוצה לשנות את האופי שלי, אני רוצה להיות מאושרת. האם קיימות אפשרויות אחרות חוץ מפסיכותרפיה אנליטית וכדורים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אופיו של אדם נקבע בחלקו על ידי המטען הגנטי אותו רכש מהוריו, ובחלקו האחר מהשפעות הסביבה והאנשים עמם הוא נכנס לקשר במהלך חייו. כמובן שההתנסויות הראשונות עם האם, האב, סבים ואחים, היחסים איתם וביניהם – הם הראשונים וההשפעה שלהם - היא החזקה ביותר.

 

קשרים אלה בונים את הבסיס של האישיות המתפתחת. עם אותה אישיות ראשונית אותו אדם נכנס לקשרים הראשונים שלו מחוץ למשפחה: עם הגננות, המורות, חברי הילדות.

 

גם אירועים חיצוניים משפיעים על מבנה האישיות - מלחמות, מחלות במשפחה, מוות של קרובים, טראומות או הצלחות בילדות, התבגרות, ובהמשך גם אירועים וקשרים בגיל המבוגר.

 

לכל קשר חדש אדם נכנס עם האופי והאישיות שלו, ומתמרן אחרים בצורה לא מודעת להתנהג כלפיו כפי שהתנהגו כלפיו דמויות מוכרות לו מעברו.

 

יתר על כן: אדם בוחר בצורה לא מודעת חברים, שותפים ובני זוג כאלה שנוטים למלא את ציפיותיו להתנהגויות מוכרות לו מן העבר. חזרה כפייתית על אותם דפוסי יחסים במקום לשנותם, רק מחזקת את הדפוסים ההרסניים מן העבר.

 

כנראה זה מה שקורה לך בקשרים שלך עם גברים. בתהליך של פסיכותרפיה מגיעים למודעות להתנהגויות הרגילות ואולי לא יעילות כל כך, ולשליטה בהם ברמה כזו, שמאפשרת בחירות שונות מאלה האוטומטיות שהיו לפני הטיפול בכל תחומי החיים.

 

זה השינוי שאת קוראת לו שינוי באישיות. לעתים דרושות יותר משלוש שנים כדי להגיע לשינוי כזה. טיפול תרופתי יכול לעזור לך בינתיים ללמוד, לעבוד ולהתקדם בתהליך של פסיכותרפיה ללא סבל מיותר. כמובן שאת ההחלטות לגבי הטיפול התרופתי עלייך לקבל בהתייעצות עם רופא.

 

19.02.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35797 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:23
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה