שלישי, 21 מאי 2013 13:43

דיכאון ראשון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 30, אם לשני ילדים. בשנה האחרונה חיי היו גדושים באירועים. עברתי גירושין קשים, אצל אמי התגלה סרטן שד, ואני פוטרתי מעבודתי עקב צמצומים. אחרי כל זה חליתי בשפעת קשה, שלאחריה הופיעה אצלי סחרחורת נוראית, ושלושה שבועות לא יכולתי לקום מהמיטה. אמרו לי שזה קשור לדלקת באוזן.

 

בעקבות כל זה הרגשתי שאני פשוט הולכת להשתגע. הופיעו אצלי חרדות, דיכאון עם מחשבות רעות, התקפי פאניקה. רופאת המשפחה הפנתה אותי לפסיכיאטר, והוא נתן לי כדורים נוגדי דיכאון וכדורי הרגעה, והזמין אותי לביקורת בעוד חודש וחצי.

 

אפילו לא התחלתי לקחת את הכדורים. פחדתי שאם אתחיל, אחר כך על כל בעיה קטנה בחיי אצטרך לקבל שוב טיפול תרופתי, וכל פעם בכדורים יותר חזקים.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המכתב שלך קצר, אך השאלות בו רבות. אנסה לעשות סדר במידע שאת מוסרת, ולענות לשאלותיך:

 

אחד מהסיבוכים של שפעת נגיפית - היא דלקת באוזן הפנימית, ופגיעה במנגנון האחראי על היציבות במרחב. הסחרחורות שמופיעות - יכולות להיות מאוד קשות ומפחידות. אנשים מדווחים על הרגשה שהחדר מסתובב או מתהפך והם מאבדים לגמרי את שווי המשקל.

 

התופעה בדרך כלל חולפת, ואינה מותירה זכר. במקרים רבים קורה שבעקבות הזיהום הנגיפי והסחרחורת הממושכת - מתפתחים התקפי חרדה או מצב דיכאוני. אם לקחת בחשבון גם את הזעזועים הרבים האחרים שאירעו בחייך בסמוך למחלה, הופעתה של תסמונת דיכאונית-חרדתית מובנת בהחלט.

 

בנוגע לטיפול: רופאת המשפחה עשתה צעד נכון בכך שהפנתה אותך לפסיכיאטר. יכול להיות שגם הפסיכיאטר צדק בכך שהמליץ לך לקחת תרופות אנטידיכאוניות ותרופות נוגדות חרדה. יחד עם זאת, ידוע שרוב הסובלים מדיכאון וחרדה, אשר מקבלים, כפי שאת קיבלת, מרשם אחרי ביקור אחד, לא ייקחו את התרופות, או יפסיקו אותן אחרי כמה ימים, וימשיכו לסבול.

 

במצבים כמו שלך, לפחות בתחילת הטיפול, יש צורך בשילוב של מעקב צמוד ופסיכותרפיה, במקביל לטיפול התרופתי. במקרים מסוימים ניתן לטפל בפסיכותרפיה, אף ללא תרופות. כמו אצלך, ברוב המקרים, כעבור כמה חודשים עד שנה - האפיזודה הדיכאונית הראשונה חולפת מעצמה, גם ללא טיפול. בעזרת הטיפול היית יכולה להרגיש טוב יותר כבר כעבור חודש.

 

תרופות נוגדות דיכאון אינן ניתנות נגד "בעיות בחיים". רק אם כתגובה לאותן בעיות מתפתח דיכאון קליני, יש צורך בטיפול. זה לא נכון שבכל פעם צריך טיפול חזק יותר, אבל אם אחרי אפיזודה דיכאונית ראשונה, מתפתחות אפיזודות חוזרות ותכופות, כדאי לשקול טיפול מונע תרופתי, פסיכותרפיה או טיפול משולב.

 

15.07.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35299 times Last modified on ראשון, 24 נובמבר 2013 07:59
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה