שני, 13 מאי 2013 10:22

אומרים לנו שיש סקס אחר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

ראיון עם ד"ר מרק רויטמן ב"קול הכפר" 22.10.99

 

טניה סולומון

 

"הסרוגייט (בן זוג חלופי) צריך להיות אדם תומך, רגיש וחכם, בעל אופי נוח ומי שיודע בעצמו ליהנות ממין", מסביר ד"ר מרק רויטמן המנהל קליניקה בכפר סבא לאנשים הסובלים מליקויים בתפקוד המיני.

 

במרכז כפר סבא פועלת קליניקה מיוחדת, שעוזרת לאנשים הסובלים מליקויים בתפקוד המיני. ד"ר מרק רויטמן, פסיכיאטר, פסיכוטרפיסט וסקסולוג מסביר, שאפשר לטפל בכל בעיה באחוזי הצלחה גבוהים ולשפר את איכות החיים, ללא הכר.

 

אהבה, זוגיות, טיפול בחרדות, בעיות ביצירת קשר בכלל ובמיוחד בתחום המיני, משפיעות על חיינו ומעסיקות אותנו חלק גדול מהזמן. מה עושים כשיש בעיות בין הסדינים? למה (לפעמים) טיפולים קונבנציונליים אינם מועילים? למה כדאי לשלם אלפי שקלים עבור טיפול ב"סרוגייט" - בן או בת זוג חלופיים?

 

אולי אתם חושבים שאנחנו חיים בחברה מתירנית מבחינה מינית ובגלל זה כל הבעיות בתחום זה פתורות. מתברר שהדעות הקדומות שיש לאנשים והבערות ששוררת בתחום, גדולים למדי. אנשים רבים, גברים ונשים, סובלים מבעיות שונות בתפקוד המיני. בעיות מיניות האלה ניתנות לטיפול תוך זמן קצר יחסית – שבועות וחודשים בודדים, מה שיכול לשנות לחלוטין את החיים במיטה ומחוצה לה.

 

 

"אין לי סחורה להציע"

 

 

 

אבי (שם בדוי) בן 25 ויפה תואר, הגיע לד"ר רויטמן לשיחה. "הוא אמר לי ישר, אין לי סחורה להציע לבחורה", מספר ד"ר רויטמן "אבי סיפר לי ששנים אין לו שום קשר עם בחורות. במקום עבודתו או במקומות אחרים הוא פוגש נשים, שאף טורחות ודוחפות לידיו פתקים עם מספר טלפון. אבי לעולם לא מתקשר בחזרה.

 

לאחר בירור, התבררה סיטואציה משפחתית קשה. אביו היה חולה במשך שנים ונפטר כאשר אבי היה ילד צעיר. אימו, אישה שתלטנית במיוחד, חדרה לכל פינה בחייו ולא אפשרה לו פרטיות מינימאלית.

 

לקחתי בחשבון שעם בחור בגיל כזה, צריך להגיע לתוצאות מהירות. הצעתי לו טיפול עם סרוגייט. הוא נחרד מהרעיון, שעליו להיפגש פנים אל פנים עם בחורה. בסופו של דבר, לאחר מספר שיחות, הסכים. הבחורה שאיתה אמור היה להיפגש במהלך הטיפול ,היא בחורה חכמה ורגישה, ובעצמה סטודנטית לפסיכולוגיה." אבי נפגש עם הסרוגייט בבית קפה. המפגש הראשון שהיה אמור להיות בן שעה וחצי, הסתיים אחרי 15 דקות. הוא נתקף חרדה עמוקה, הצהיר שהוא ממהר, ופשוט ברח מבועת. לאחר שיחת הרגעה נוספת עם ד"ר רויטמן, הסכים להיפגש שוב עם הסרוגייט. המפגשים התרחשו בבית קפה, סרט, מסעדה. בהדרגה התמשכו השיחות. אבי השתחרר מהלחץ והיה מסוגל לנהל שיחה רגועה עם בחורה, לראשונה בחייו.

 

 

איך אתה מתאים סרוגייט למטופל?

 

 

"אני משתדל להתאים את המטופל למטפל מבחינת גיל, השכלה ואפילו מראה. הכוונה ליצור סיטואציה הכי קרובה למצב האמיתי".

 

לאחר כל מפגש מדווחים שני הצדדים לד"ר מרק רויטמן על קצב ההתקדמות והאירועים במהלך הפגישה. הסרוגייט מקבלת הדרכה מדויקת. הכול מאד מבוקר. בהדרגה, הטיפול עובר לחדר מיוחד למטרה זאת, הנמצא בקליניקה. בהתחלה שותים, מדברים ומאזינים למוסיקה ולאט לאט מתחילים המגעים, בקצב שנוח למטופל. לומדים להכיר את הגוף. את הבגדים מורידים לאט ובשלבים.

 

"קיימת בורות מדהימה בקרב אנשים לגבי מבנה אברי המין של עצמם ושל בן הזוג" אומר ד"ר רויטמן. "אני מעודד הסתכלות והכרות של אברי המין לפני השלב של קיום יחסי מין מלאים.

 

הטיפול מלווה גם בצפייה בקלטות להדרכה מינית, המלמדות את המטופל בכל שלב ושלב. כך הוא יודע מה צפוי לו ומה צריך לעשות. כאשר החרדות נעלמות, כל נושא המיניות נתפס באור אחר. לאחר "טבילת האש" הראשונה, ממשיכים בדרך כלל בשיחות כדי להשלים את הטיפול".

 

מקרה זה מייצג רק סוג אחד של מטופלים המגיעים לקליניקה של ד"ר רויטמן. לקוחות אחרים הם נכים, אנשים הסובלים ממחלות שונות הגורמות לליקויים בתפקוד המיני, אנשים שעברו טראומות שונות וגם נשים שיש להן בעיות דומות.

 

 

מה מניע אישה לבוא אליך ואפילו לקבל טיפול עם סרוגייט?

 

 

"מגיעות לטיפול נשים עם בעיית וגיניסמוס (התכווצות בלתי רצונית של הנרתיק שאינה מאפשרת קיום של יחסי מין), כאבים בזמן מגע מיני, או נשים עם חוסר בטחון עמוק שפוגם ביכולתן ליצור קשר עם גבר ולקיים יחסים אינטימיים.

 

בזמנו הגיעה אלי בחורה בת 22, יפהפייה אמיתית, שהתלוננה שאף גבר לא מתקשר אליה ומציע לה לצאת איתו. התברר שהיא הייתה נוהגת לנתק את הטלפון לקראת סוף השבוע, כדי למנוע מבחורים להתקשר. היא הייתה יושבת ומתאבלת, מרגישה דחויה, לא רצויה ומכוערת. נכנסנו לטיפול ארוך, כיון שהתברר שהייתה היסטוריה משפחתית של השפלות ובקורת הרסנית, שני דורות אחורנית. אחרי טיפול של שנה וחצי, שינתה את הגישה שלה. היא פנתה ללימודים גבוהים וכיום יש לה חבר קבוע".

 

 

מה הנתונים הדרושים כדי להתקבל לעבודה כסרוגייט?

 

 

"הבחירה היא מאד קפדנית. מתקבלים רק אנשים בעלי רקע טיפולי ובדרך כלל בעלי השכלה בתחום הפסיכולוגיה – עובדים סוציאליים, אחיות או מורות. הסרוגייט צריך להיות אדם תומך, רגיש וחכם, בעל אופי נח ומי שיודע בעצמו ליהנות ממין. בדרך כלל אלו אנשים לא נשואים, או כאלה שלא נמצאים בקשר מחייב.

 

המועמדים עוברים הכשרה מיוחדת, הנמשכת מספר שבועות וכוללת נושאים של סקס-פתולוגיה, עיסוי ארוטי ועוד. כללי העבודה ברורים מאד: לא נמסרים פרטים אישיים והפגישות מתקיימות, אך ורק בפקוח ודווח צמוד עם הרופא המטפל".

 

 

מה ההבדל בין סרוגייט לזנות? בשני המקרים ניתנים שירותי סקס תמורת תשלום.

 

 

"כ-15% מכלל האוכלוסיה סובלים מבעיות כלשהן בתפקוד המיני. בעיות אלה מסווגות כבעיות רפואיות לכל דבר. סרוגייט מהווה תחליף הכי קרוב למצב האמיתי, ובמקרים כאלה רק טיפול זוגי יכול לעזור לאדם הסובל. בלי עזרה כזאת, אי אפשר לצאת ממעגל הקסמים של הבעיה".

 

 

קרה שמטופל סירב לקבל טיפול מאישה מסוימת?

 

 

 

"זה קורה לעיתים רחוקות בלבד. עם זאת, ברור שחייבת להיות נכונות משני הצדדים לעבוד יחד בשיתוף פעולה. אנשים שאני מעסיק, יודעים ליצור את הקליק. הקשר נמשך שלושה, ארבעה חודשים".

 

 

קורה שהקשר נמשך מעבר למתוכנן, "בני הזוג" שהתאהבו למשל?

 

 

 

"קרה מקרה אחד שבו הסרוגייט נפגשה עם המטופל "באופן פרטי". היא עזבה את העבודה בעקבות המקרה. תהליך כזה פשוט אינו מתאים. בעיקרון ברור שבין המטופל למטפל נוצרת חברות ומעורבות רגשית. אינטימיות ואהבה קשורים זה לזה, אולם שני הצדדים יודעים שהקשר מוגדר לתקופה מסוימת בלבד. גם הפרידה היא הדרגתית".

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 47976 times Last modified on שלישי, 12 נובמבר 2013 08:41
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה

אתם כאן: דף הבית כתבות ומאמרים כתבות, מאמרים ראיונות אומרים לנו שיש סקס אחר