הדפס את האתר הזה
שלישי, 11 יוני 2013 12:26

סטרס ומערכת העיכול

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם סטרס וחרדה יכולים לגרום לאולקוס או בעיות אחרות במערכת העיכול?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

עוד בתחילת המאה ה 20 - יצר המדען הרוסי הדגול - פבלוב במעבדה כיב קיבה אצל כלבים על ידי העמדתם במצב של סטרס קיצוני. הוא עשה זאת על ידי שילוב של שני גירויים סותרים בו זמנית, ובכך יצר דגם מעבדתי ראשון למחלה פסיכוסומאטית בכלל, ומחלה במערכת העיכול בפרט. ניסיונות האלה נחשבים ליסודיים בפיזיולוגיה עד עצם היום הזה.

 

כמובן שאצל אדם בחיים אמיתיים, המנגנונים של היווצרות מחלות בדרכי העיכול הרבה יותר מורכבים. כך, למשל, גילו שלחיידק בשם H. Pilori חלק משמעותי בתהליך היווצרות כיב קיבה ותריסריון, אבל רק 20% מאלה שמגלים אצלם את החיידק, מפתחים כיב.

 

ידוע היום שאינטראקציה בין גורמים תורשתיים, סביבתיים ונפשיים אחראית על היווצרות של כיב או החמרתו. לא בכל המצבים הפסיכוסומאטיים מוציאים פגיעה אנטומית ברקמות של דרכי העיכול.

 

הפרעות הקשורות בוושט המתבטאות בקושי בבליעה מושפעות באופן ברור ביותר ממצבים נפשיים כמו התרגשות, חרדה ודיכאון.  

 

קבוצה נוספת של מחלות פסיכוסומאטיות של דרכי העיכול הן מחלות של המעי הגס. אצל אנשים שסובלים מקיבה עצבנית, או באנגלית - Irritable  Bowel Syndrome (IBS), שמתבטא בכאבי בטן, שלשולים ועצירויות מגלים בשכיחות גבוה מחלת חרדה או דיכאון.

 

 

מחלה כרונית קשה הפוגעת ברקמת המעי הגס, כמו Ulcerative Colitis , כמעט תמיד קשורה בהחמרה של המצב הדיכאוני.

 

אפילו טחורים יכולים להיות קשורים קשר אמיץ עם האופי והמצב הנפשי. כמו ברוב המצבים הפסיכוסומאטיים, לא ניתן להפריד ולקבוע מה קודם למה - המחלה הגופנית למצב הנפשי או המצב הנפשי למחלה הגופנית.

 

מה שברור הוא - שיש לטפל באדם הסובל - כלומר להתייחס גם למרכיב הגופני וגם למרכיב הנפשי של סבלו. צוותים המורכבים מרופאים גסטרואנטרולוגים ופסיכיאטרים מגיעים לתוצאות הטובות ביותר בטיפול במצבים הללו.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 25714 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:30
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה