הדפס את האתר הזה
ראשון, 21 יולי 2013 11:09

האם סכיזופרניה - מחלה תורשתית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 
יש לי שאלה שהתשובה עליה עשויה להשפיע על עתידי. הכרתי בחור מקסים. התפתחה בינינו מערכת יחסים יפה וחזקה. הבעיה היא שאביו ז"ל היה חולה בסכיזופרניה. אמי מתנגדת למערכת יחסים זו, כי לטענתה המחלה תורשתית, ועלולה לפגוע בילדינו בעתיד.

 

שאלתי היא האם אכן מדובר במחלה תורשתית, ומה הסיכויים שילדי ייפגעו ממחלה זו?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

סכיזופרניה היא הקשה והמסתורית שבין מחלות הנפש. תחילתה של הסכיזופרניה היא בדרך כלל בין גיל ההתבגרות לגיל הבגרות המוקדמת. זה אומר שאנשים צעירים נפגעים בדיוק בתקופה שבה רכישת העצמאות - היא מטרתם העיקרית.

 

מי שעבר את גיל 30-35 , סיכויו לחלות בסכיזופרניה הם נמוכים (אם כי קיים אחוז מסוים של אנשים שלוקים במחלה גם בגיל מבוגר).

 

עוד לפני כ- 100 שנים הרופאים והחוקרים שמו לב שבמשפחות מסוימות יש יותר אנשים מדורות שונים שלקו במחלה. אבחנה זו נתנה דחיפה למחקרים רבים שניסו להבין את חוקיות העברתה של המחלה בתוך המשפחות.

 

לצורך זה החוקרים בדקו בקפידה את בני המשפחה של החולים במחלה. נבדק הקשר הבין-דורי בהעברת המחלה, ונעשו מחקרים של תאומים זהים ותאומים לא זהים. נעשו אפילו מחקרים של תאומים זהים שהופרדו בלידתם ונמסרו לאימוץ, כדי לבודד את ההשפעה הגנטית מההשפעה הסביבתית.

 

למרות מאה שנות מחקר של בגנטיקה של סכיזופרניה, עדיין רב הנסתר על הגלוי. לא בודד הגן האחראי למחלה. לסביבה, סטטיסטית, יש אותה השפעה כמו לקרבה גנטית. כך רק כחצי מהתאומים הזהים של החולים, אשר חולקים עמם את אותם גנים, יחלו במחלה.

 

שקלול סטטיסטי של מחקרים מדעיים שנעשו במהלך שמונים השנים האחרונות מראה ש - 1% מהאוכלוסייה הכללית מפתח את המחלה. אם בודקים את משפחתו של החולה, מוצאים כי :

 

  • לתאומים זהים יש כ- 48% סיכוי לחלות
  • לתאומים לא זהים- 17% סיכוי לחלות
  • ילדים אשר להם הורה אחד חולה- 13%
  • לאחים של החולה-9%
  • להורים של החולה- 6%
  • לאחים למחצה-6%
  • לנכדים של החולה- 5%
  • אצל דודים והדודות- השכיחות היא- 2%
  • אצל בני דודים- גם 2%

 

מחקרים אלה מוכיחים שקיימות סיבות גנטיות למחלה, אבל צורת ההעברה הגנטית עדיין לא ברורה. כמו כן לא ברור לאיזה אחוז מהופעת המחלה אחראית הימצאות וגדילה במשפחה בה ההורה או האחים חולים במחלה.

 

כמו כן עדיין לא ברורה לגמרי השפעתם של המצב הסוציו-אקונומי, מחלות האם בזמן ההיריון, טראומות בלידה ומחלות ילדות. ההחלטה שלך היא לגמרי לא פשוטה.

 

18.06.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 40359 times Last modified on שלישי, 29 אוקטובר 2013 14:38
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה