שלישי, 02 יולי 2013 04:11

מרגיש את עצמו כישלון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

איך מטפלים במישהו שעושה טעויות חוזרות בשיקול דעת שלו, ועקב כך איבד כל מה שהיה יקר וחשוב לו בחיים? הדברים הגיעו עד כדי כך שאני פוחד לקבל החלטות - אפילו פעוטות ביותר - פן שוב אעשה טעות. גרוע מזה - אנשים אחרים חשים בזה ומתייחסים אלי כאילו שכתוב לי על המצח "כשלון". איך שמים לזה קץ?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן
 

 

קודם כל נתחיל ממשהו חיובי. עצם זה שאתה מבחין בבעיה ומחפש פתרון - זה כבר שיקול נכון. אנשים רבים עושים טעויות חוזרות בחיים ולא מבחינים בדפוס, אלא נוטים להאשים את הגורל, אנשים אחרים, מזג האוויר וכו' - רק לא את עצמם.

 

אתה לא כותב הרבה על עצמך ועל הטיב של הטעויות שלך, לכן אנסה לתאר כמה אפשרויות .ישנם אנשים עם ביקורת עצמית מוגזמת שמצפים מעצמם תמיד להיות 100%, אף פעם לא לטעות גם במצבים שהם לא שחור – לבן

 

אנשים כאלה נוטים לשפוט את עצמם לחומרה, להאשים את עצמם רטרואקטיבית, לשכוח את ההצלחות שלהם, ולראות את עצמם באור שחור. לעיתים זה מלווה במצב רוח דיכאוני שנמשך משעות ספורות ועד ימים ושבועות.

 

קבוצה אחרת - הם אנשים שסובלים מדיכאון כרוני וכחלק ממחלתם רואים את עצמם ואת חייהם ככישלון. גם אנשים שנכנסים לדיכאון חריף, נוטים להאשים את עצמם בטעויות חמורות ובנזק שגרמו לעצמם ולאהובים ולקרובים להם.

 

קבוצה גדולה אחרת, שכנראה אתה משייך את עצמך אליה - הם אנשים עם ליקוי במבנה אישיות שגורם להם להכשיל את עצמם באחת או יותר משטחי החיים. כך יש אנשים שהיחסים הבין - זוגיים שלהם תמיד יהיו אומללים. אחרים - תמיד ייכשלו פיננסית ,ואחרים - שום מקום עבודה לא יהיה מספיק טוב עבורם. יש כאלה ש "מצליחים" להכשיל את עצמם בכל השטחים האלה.

 

אתה מציין נכון שאנשים בסביבה חשים בדפוס שלך להכשיל את עצמך, ובנוסף לכך שאתה נמשך לאנשים כאלה שיעזרו לך להיכשל, יפגעו בך,יעליבו אותך.

 

גם הם נמשכים אליך כמו ל"טרף קל". קיימת חפיפה בין כל הקבוצות עם נטייה לכישלון או להאשמה עצמית על כישלונות. כך נכשלים כרוניים סובלים יותר מדיכאונות, ואלה שסובלים מדיכאון נוטים יותר להיכשל או להיות קורבן לאלימות ,מרמה, בגידה.

 

הטיפול צריך להיות מותאם לאדם ספציפי לפי מצבו הנוכחי, היסטוריה שלו ונתונים אחרים. הטיפולים הקיימים הם סוגים שונים של פסיכותרפיה או טיפול תרופתי או הקומבינציות שונות ביניהם.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38931 times Last modified on ראשון, 05 ינואר 2014 09:36
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה