שלישי, 02 יולי 2013 03:50

זאת לא אהבה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני מזכירה בת 28. יש לי חבר. אנחנו ביחד כבר שנה, ומתחננים להתחתן. הכול נראה מושלם. אני בטוחה שהחבר אוהב אותי ונאמן לי .אני גם אוהבת אותו, וחושבת אליו כל הזמן.

 

אני מוכרחה כל הזמן לדעת איפה הוא ומה הוא עושה. העבודה שלי כזאת שיש לי הרבה זמן שבמהלכו אני לבד, ואז אני לא יכולה להתאפק ומתקשרת אליו עשרות פעמים ביום. אני נלחצת אם הוא לא מתקשר אלי.

 

אני חייבת לדעת מתי בדיוק הוא חוזר הביתה, ואם הוא מאחר בכמה דקות, אני נלחצת נורא ועושה לו סצנות. אני מוכרחה להגיד שיש לו המון סבלנות והוא משתדל לדייק, מספר לי תמיד מה הוא עושה, עם מי נפגש ומה הוא מתכנן בשעה הקרובה.

 

משום מה בזמן האחרון הוא נעשה עצבני, נלחץ מהשאלות שלי ורב איתי. אני פוחדת לאבד אותו. אולי אני מגזימה, אבל מה לעשות אם אני כל כך אוהבת אותו?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן
 

 

הדרך הבטוחה ביותר לאבד חבר היא לנהל לו את היום, לחקור אותו על כל תנועה שהוא עושה, להלחיץ אותו על כל דקה של איחור. רוב הגברים היו מרגישים כמו בבית סוהר, או כאילו מפעילים אותם בשלט רחוק.

 

עצם זה שהחבר שלך עדיין איתך מראה שיש לו צורך להיות נשלט. כנראה גם הוא תורם לא מעט לזה שהיחסים שלכם מושתתים על תלות ושליטה הדדיים. יחסים מסוג זה הם בדרך כלל לא יציבים.

 

את מספרת שהחבר שלך התחיל להתעצבן ולריב איתך. כנראה את עברת את הגבול, וכל ויתור והיענות שלו לדרישות שלך גרם להגברה של הדרישות עד שהוא לא מסוגל לסבול יותר. אני מתאר לעצמי שהמשבר היה פורץ גם לו הוא לא היה משתף פעולה ולא נותן לך דין וחשבון על כל תנועותיו. במקרה כזה את היית נלחצת ומתעצבנת.

 

הייתי יכול לתת לך עצות להתעסק יותר בעצמך, לתת לחבר שלך יותר מרחב מחייה, לא לחנוק אותו באהבה שלך, ולחבר שלך הייתי מציע לשים לך גבולות. לא להרשות לך להתקשר אליו עשרות פעמים ביום ולא לתת לך דיווח על כל תנועותיו. הבעיה היא שעצות כאלה עוזרות לעתים רחוקות מאוד.

 

יחסים של תלות ושליטה הדדיים נבנים על רקע של ליקויים באישיות של שני בני זוג, ורק בתהליך של פסיכותרפיה אינטנסיבית וממושכת ניתן לתקן את הליקויים. ללא טיפול, גורל של קשר מסוג זה הוא או פירוק מהיר מאוד או שנים ארוכות של התעללות הדדית.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 27192 times Last modified on ראשון, 05 ינואר 2014 09:38
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה