שלישי, 18 יוני 2013 15:49

זוגיות והגשמה עצמית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אנחנו זוג בסוף שנות השלושים, נשואים כ - 15 שנה. לאחרונה החליטה אשתי שהיא חייבת מרחב לעצמה, והתחילה לצאת מדי שבוע עם חברתה עד שעות הלילה המאוחרות. ראוי לציין שהן עובדות יחד, ורואות אחת את השנייה כמעט מדי יום.

 

נניח שהדבר היה נגמר באותן פגישות, אבל הטלפונים מתחילים להגיע מרגע שאשתי חוזרת מהעבודה. כאשר הן מתחילות לדבר, זה נמשך שעות, וזה מוציא אותי מהכלים. אז אני זורק עקיצות פה ושם, עקיצות שמהן היא כמובן נעלבת, ולא מדברת איתי שעות אחר כך.

 

החברה שלה רווקה, בת 38, ויש לה זמן בלי הגבלה ופרפרים בראש. אין לי בעיה שאשתי תבלה - אבל שתשאיר זמן גם לדברים אחרים.

 

אשתי טוענת שאני חונק אותה, שאני קנאי ורכושני, ושהשקפות העולם שלי מיושנות ושאישה מודרנית לא יכולה לעשות הכול עם בעלה ושמגיע לה שיהיה לה עולם משלה. אני רוצה להבין אם באמת משהו לא בסדר איתי, ואם הכעסים שלי לא מוצדקים.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לא ניתן להבין את התנהגותה של אשתך ואת כעסיך שלך במנותק מהקונטקסט הכולל של היחסים ביניכם, היסטורית החיים של כל אחד מכם בנפרד ושל שניכם יחד, מהרקע התרבותי שלכם ומהיחסים ששררו במשפחות המוצא שלכם. על כן אוכל לענות לך רק באופן תיאורטי.

 

ההצלחה של זוגיות תלויה, בין היתר, בהרמוניה שקיימת בין החירות הפיזית והרגשית של כל אחד מבני הזוג, והקשר, האהבה, החברות והמחויבות של כל אחד כלפי השני.

 

רק אם כל אחד מבני זוג אחראי למיצוי האישי של עצמו מצד אחד, וגם עושה את הכול על מנת שבן זוגו יחיה את חייו במלואם – רק אז זוגיות ונאמנות אמיתית יכולות להתפתח.

 

במקרים שבהם אחד מבני הזוג מנסה לחיות את חייו על חשבון השני, או להצר את צעדיו של השני, מקרים שבהם אותו אחד לא מעז להגשים את עצמו בגלל קנאה ורכושנות, אז במקום שבו צריכה להיות אהבה וחברות, צומחות קנאה ושנאה.

 

יכול להיות שאצלכם האיזון הופר, וכל אחד דואג לעצמו. במקום לתמוך, אתם דורסים ומכשילים אחד את השני. אם נשארו עדיין ערוצי תקשורת פתוחים ביניכם, נסו לדבר אחד עם השני, ספרו על מצוקתכם, תקוותכם, שאיפתכם.

 

נסו לחפש דרכים לתמוך אחד בשני, במקום לפגוע ולהכשיל. אם השיחה ביניכם מיד הופכת לריב, לסדרת פגיעות הדדיות, כעס, שתיקה וסנקציות, יש צורך לחפש עזרה מקצועית.

 

סביר להניח שאחד מבני הזוג, זה שמרגיש באותו רגע שידו על העליונה, יסרב לטפל בבעיה. גם טיפול באחד מבני זוג, יכול לתרום לשיפור של כל המערכת המשפחתית.

 

13.01.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 30041 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:24
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה