שלישי, 28 מאי 2013 07:36

מי אשם בהתאבדות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם מישהו יכול להתאבד בגלל יחסים גרועים בינו ובין בת זוגו? אם אדם משאיר מכתב, בו הוא מאשים את אשתו במותו, איך האישה אמורה להשתחרר מהאשמה שהוטחה בה, וממשיכה להיות מוטחת על ידי המשפחה והסביבה? האם ניתן למנוע התאבדות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אינני יודע אם הכותבת של המכתב זה היא עצמה בת הזוג של אדם שהתאבד, או קרוב משפחה אחר, ולכן אנסה לענות על הסוגיה הכאובה הזאת באופן כללי.

 

התאבדות של אדם קרוב - היא אחת הטראומות הקשות לבני זוג, הורים, ילדים, קרובים וחברים. גם במכתב שלפנינו, עוצמת הכאב ורגשי האשמה מדברים בעד עצמם.

 

לעיתים הפתאומיות, האלימות, והכעס של המעשה הם בלתי נסבלים לקרובים של הקורבן, והם לא מסוגלים להתמודד עם האסון מבלי להאשים את עצמם או לחפש אשמים.

 

בקשר לסיבה להתאבדות: התאבדות – היא אף פעם לא תוצאה של סיבה חיצונית מבודדת. אם אנשים היו מתאבדים מאהבה נכזבת, יחסים גרועים עם בני זוג, הפסדים כספיים, פיטורין מעבודה - הרחובות היו מלאים בחללים.

 

במציאות זה לא בדיוק כך. ההחלטה לשים קץ לחיים, היא החלטה מורכבת שתלויה בשילוב קטלני של גורמים שונים - בין הגורמים: נתונים גנטיים, אישיות, מצבו ביחסים בין אישיים עם אנשים שונים, מצבו הכלכלי, רמת הדוחק שבה הוא שרוי ברגע שבו מתקבלת ההחלטה הגורלית, הרקע והאווירה החברתית שבה הוא גדל וחי.

 

רוב מקרי ההתאבדות מתרחשים על רקע של מחלת דיכאון, שבעצמה היא תוצר סופי של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים רבים.

 

המאפיין העיקרי של הדיכאון הוא מצב רוח רע. מצב רוח כזה צובע את כל המציאות בצבעים קודרים. לעיתים הדיכאון מלווה בכעס עצמי וכעס כלפי אחרים. אדם נע בין האשמה עצמית להאשמה של אחרים. הוא יכול להרגיש את עצמו ככישלון, או את אשתו כאשמה בכישלונו. במכתב התאבדות הוא יכול לבטא את הייסורים של שעותיו האחרונות.

 

הנושא של מניעת התאבדות הוא מורכב כשלעצמו. לעתים אדם דיכאוני מסרב לקבל עזרה מקצועית, כועס על הקרובים אליו שכביכול מעליבים אותו על ידי המלצתם וניסיונותיהם לשכנעו לקבל טיפול מקצועי. במקרים אחרים הסובבים בעצמם לא מאמינים, או מתכחשים לסימנים ברורים של מצוקה, דיכאון או איומי התאבדות.

 

אין ספק שבמקרה כזה שמתואר במכתב - גם האישה וגם בני המשפחה האחרים זקוקים לסיוע נפשי.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31046 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:56
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה