ראשון, 26 מאי 2013 07:11

לא מסוגלת להתגרש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 50, נשואה ואם לחמישה ילדים. מאז שהתחתנתי, אני נמצאת בהליכי גירושין כרוניים. אני נשואה לבעלי בפעם השנייה. הוא מתעלל בי נפשית ופיזית, משפיל אותי לעיני הילדים והקרובים, אך מאיים בהתאבדות בכל פעם שאני מתחילה בהליכי גירושין.

 

כאשר הוא מאיים, אני נתקפת פחדים נוראיים, הגוף שלי רועד, אני מזיעה וסובלת מנדודי שינה, סובלת מרגשות אשם, בלבול, ועוד. כל הניסיונות שלי לפתוח בהליכי גירושין עולים בתוהו, ואני חוזרת לבעלי. אני רוצה להתגרש. אנא, הציעו לי מה עלי לעשות.

 

תודה רבה, ומחכה לתשובתכם.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מהשורות שלך, וביניהן, מצטייר סיפור טראגי של חיים הרוסים של שני אנשים מבוגרים - שלך ושל בעלך - שלא מסוגלים לחיות יחד, אך גם לא מסוגלים להיפרד. לשניכם יש כנראה נטיות לתלות ולהתעללות. לשניכם כנראה יש נטייה לדיכאון, ואתם משתמשים בה בצורה מודעת ולא מודעת במשחק ללא מנצחים ביניכם.

 

כנראה שבעלך, בהתנהגותו ובייחסו כלפיך, גורם לך לקבל החלטה על גירושין, את מתחילה בהליכים, ואז הוא נתקף פחדי נטישה ונכנס לדיכאון, כולל איומי התאבדות - אך אז את מתמלאת רגשות אשם ונכנסת לדיכאון משלך, ובכך מורידה את האיום מבעלך וחוזר חלילה.

 

קרוב לוודאי שהסיפור מורכב בהרבה, אבל זה מה שניתן להבין מתיאורך. עד כה ספרנו שני אנשים אומללים שחייהם מתבזבזים על מריבות, התנכלויות, איומים, אשם ודיכאון. יחד עם זאת, אני משוכנע שהקורבנות האמיתיים של הטרגדיה הזאת - הם חמשת ילדכם, שגדלים באווירה של שנאה, מניפולציות, אי וודאות ודיכאון. יהיה זה פלא אם מישהו מהם יצא בריא בנפשו מהאווירה כזאת.

 

חוץ מהגנים הדיכאוניים שהם ירשו מכם, הם גם למדו דפוסי התנהגות הרסניים בין בני זוג, אבא ואימא שלהם, דבר הקורע את נפשם כעת, ובעתיד יתבטא בבחירת בבני זוג ובדפוסי האינטראקציה איתם. יהיה זה פלא אם מישהו מהם ידע איך לבנות משפחה בריאה, גם אם יקרא אלף ספרים בנושא. גם הילדים שלהם יהיו אומללים, כפי שכנראה הייתם את ובעלך במשפחות המוצא שלכם.  

 

זה כמובן תיאור פסימי ודמיוני, אך לצערי הוא קולע ושכיח, בחברה בכלל, ובקליניקה הפסיכיאטרית בפרט.

 

על מנת להקל על הסבל שלכם ולהפחית את ההרס שנגרמת לנפשם של ילדיכם, אתם צריכים שניכם יחד, או לחוד, או לפחות אחד מכם - לפנות לייעוץ פסיכיאטרי, לטפל בדיכאון שלכם ולקבל ליווי לתהליכי הפיוס או הגירושין, לפי החלטתכם.

 

אם להתגרש, צריך לעשות זאת בצורה שתשפוך כמה שפחות דם ודמעות, וכמה שפחות תפגע בילדיכם ובכל אחד מכם.

 

18.09.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 42314 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 07:59
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה