רביעי, 21 אוגוסט 2013 13:38

סכיזופרניה וטראומה נפשית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)


שאלה:

 

אחות של אשתי נפטרה לפני 11 שנה. זמן קצר לאחר מכן נכנסה אשתי למצב פסיכוטי, ואושפזה בבית חולים. היא טופלה בתרופות, והמצב הפסיכוטי חלף תוך מספר שבועות.

 

כעבור שנה עוד אחות שלה נפטרה, והיא שוב נכנסה למצב פסיכוטי, שוב טופלה במשך כמה שבועות בבית החולים וחזרה לחיים תקינים. במשך כשבע שנים היא ילדה שני ילדים ותפקדה רגיל.

 

לפני שלוש שנים היא שוב נכנסה למצב פסיכוטי ואושפזה בבית חולים פסיכיאטרי. הפעם הרופאים החליטו שהיא סובלת מסכיזופרניה. בעקבות האבחנה הזאת של בית החולים, יש לי כמה שאלות, עליהן אני מבקש תשובה:

דוקטור רויטמן

 

האם ההתקף הפסיכוטי שעברה אשתי לפני שלוש שנים קשור להתקפים מלפני 11 ו- 10 שנים?

 

האם מצבים פסיכוטיים מאפיינים את מחלת הסכיזופרניה?

 

מהן הסיבות שיכולות לגרום לסכיזופרניה?

 

האם מצב הביטחוני במדינה, המוות והשכול שמסביב, עשויים היו לעורר אצל אשתי את הרגשת האבל והשכול שחוותה עם מות אחיותיה, ולגרום לחזרתה של המחלה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מצב פסיכוטי יכול להתפתח כתוצאה מטראומה של הראש, כתוצאה ממחלות גופניות שונות, הרעלת חומרים, כולל סמים, וממחלת סכיזופרניה.

 

מצבים פסיכוטיים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות. מצב פסיכוטי טיפוסי מאופיין באי שקט, הפרעות ברצף החשיבה, חרדה קשה, מחשבות שווא: למשל, מחשבות רדיפה, הזיות שמיעה או הזיות של חושים אחרים, תלוי בסוג הפסיכוזה.

 

סכיזופרניה היא מחלת נפש כרונית שפוקדת על פי הסטטיסטיקה כאחוז אחד מאוכלוסיית העולם. מחקרים אפידמיולוגיים לא מצאו כל קשר בין המיקום הגיאוגראפי, או המצב הכלכלי והביטחוני במדינות שונות, לבין שכיחות המחלה.

 

לצרכים סטטיסטיים מחלקים את הסכיזופרניה לחמישה סוגים, וכל סוג לכשמונה תתי סוגים. למעשה התמונה הקלינית שונה מחולה לחולה, וגם המהלך של המחלה ייחודי לכל חולה.

 

ישנם מקרים המאופיינים בהתקפים פסיכוטיים חריפים חוזרים, כאשר בין ההתקפים מצבו של החולה ותפקודו משביעי רצון.

 

במקרים אחרים, אחרי התקף אחד או שניים ישנה ירידה תפקודית, שינויים ניכרים באופי, בביטוי הרגשי, במוטיבציה, בשיפוט המציאות, ועוד. בדרך כלל עם השנים חלה אצל החולים התדרדרות בכל הפרמטרים הללו.

 

הסיבה למחלת הסכיזופרניה עדיין אינה ידועה. טראומה נפשית חדה או מתמשכת יכולה לתרום להתגלות הראשונה של המחלה או להחמרת המצב, כאשר המחלה כבר קיימת.

 

כאשר הסימפטומים מופיעים לראשונה וחולפים בהשפעת הטיפול תוך פחות משישה חודשים, לא ממהרים לאבחן סכיזופרניה. בהיעדר סיבה גופנית אחרת, הופעת התקפים פסיכוטיים חוזרים לאורך השנים מאפשרת לרופאים להכריע שאכן מדובר במחלת הסכיזופרניה.

 

רק מעקב פסיכיאטרי ונטילת תרופות קבועה יכולים למנוע חזרה של התקפים פסיכוטיים. טיפול שיקומי מאט את ההתדרדרות בתפקוד, במוטיבציה, וביכולות חברתיות.

 

26.06.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35296 times Last modified on רביעי, 06 נובמבר 2013 06:49
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה