שישי, 21 יוני 2013 12:59

חיים בצל מחלה כרונית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 38, וחולה במחלת פרקינסון מזה כשלוש שנים. אני מתמודדת עם המחלה ועם ההשפעות הקשות שלה עלי ועל חיי המשפחה שלי. בעלי אומנם לא אומר זאת במפורש, אבל אני מרגישה שהוא לא הפנים את העובדה, ויש לי חשש רב לגורל יחסינו בעתיד.

 

נראה לי שהוא מבוהל מהרעיון של חיים לצד אישה החולה במחלה כרונית מתדרדרת, ולמרות שהוא מצהיר על נאמנות ואהבה, התנהגותו מעידה אחרת.

 

הוא מבלה יותר שעות בעבודה, יוזם פחות מגע, נמנע מלצאת איתי בחברת אנשים. ממה שאני שומעת מסביבתי, נשים רבות במצבי מוצאות את עצמן בסוף ללא בן זוג. מה אני יכולה לעשות כדי שלי זה לא יקרה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מחלת פרקינסון היא מחלת כרונית במערכת העצבים. מחלה זו משנה באופן דרסטי את אישיותו של החולה ואת שפת הגוף שלו. הסימפטומים הבולטים שלה הם רעד, יציבה שפופה, גרירת רגליים, היעדר הבעת פנים, הטיות בתנועות.

 

סימנים נוספים הם היעדר מוטיבציה, דיכאון, התדרדרות בזיכרון, ועוד. הטיפול התרופתי גורר לפעמים תופעות לוואי קשות לא פחות מהסימפטומים של המחלה.

 

עם חלוף הזמן מצב החולה מתדרדר, ובסופו של דבר הוא מאבד את מקום עבודתו ופרנסתו, ולא מסוגל לבצע את עבודות הבית. ילדים לעיתים קרובות מתביישים במצבו של ההורה, כועסים, מתדרדרים בלימודים או מגלים בעיות בהתנהגות.

 

כל החיים בבית משתנים. בני הזוג נאלצים לקחת על עצמם את כל העול של הפרנסה, של הטיפול במטלות הבית, טיפול בילדים והטיפול בבן הזוג החולה עצמו.

 

במקרים רבים בן הזוג הבריא צריך להקפיד על משטר נטילת התרופות של בן הזוג החולה, לסייע בהתלבשות, באוכל, בהסעה - וכל זאת בלי לקבל בחזרה תודה והערכה עקב הפגיעה ביכולת להביע רגש אצל החולה.

 

גם השינה הזוגית מופרעת כתוצאה מתנועות בלתי רצוניות ומעוויתות שרירים של בן הזוג, המתקשה להתהפך בשנתו או למצוא לעצמו תנוחה נוחה. גם חיי המין נפגעים בצורה זו או אחרת.

 

כמו בכל מחלה כרונית, טיפול בבן הזוג הבריא חשוב לא פחות מטיפול בחולה עצמו. כל המשפחה המורחבת צריכה להתגייס לעזרתו, כדי למנוע את שחיקתו והתמוטטותו.

 

צריך ליצור לו אפשרות לקחת חופשות, להתרחק, לרענן כוחות כדי שיוכל לשאת את בן הזוג החולה לאורך כל חייו. כוחותיו, ותשובתו לשאלה האם נוטשים את 'החבר הפצוע' בשדה הקרב תלויים במידה רבה בטיב היחסים שהיו בין בני הזוג לפני שאחד מהם חלה, ובאופיו וחינוכו הבסיסיים.

 

26.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 39265 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:57
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה