שני, 10 יוני 2013 07:53

תרופות נגד דיכאון והריון

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:


אני בת 30, נשואה, ואם לילד בן 6. בעלי ואני מעוניינים בילד נוסף. הבעיה היא שאחרי הלידה הראשונה התפתח אצלי דיכאון, והתחלתי לקבל Prozac.

 

ניסיתי כמה פעמים להפסיק לקחת את התרופה כדי להיכנס להריון, אבל בכל פעם הסימפטומים חזרו, והרופא החזיר אותי ל Prozac . עלי לציין שגם אמי ודודתי סובלות מדיכאון. הייתי רוצה לדעת אילו השלכות יכולות להיות אם אכנס להריון בזמן שאני לוקחת Prozac. האם זה יכול להשפיע על ההריון ועל התינוק? האם אוכל להניק?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את שואלת שאלה מאוד מורכבת. מידע בדוק בנושאים אלה הוא מעוט.

 

לפי מה שידוע כיום, השפעת תרופות נוגדות דיכאון על הפריון, הריון, התפתחות העובר וההנקה הן מועטות מאוד. לא נצפה הבדל משמעותי במומים מולדים אצל אמהות שלקחו prozac לעומת אלה שלא לקחו.

 

נצפתה עלייה קטנה מאוד במספר ההפלות הספונטניות אצל נשים שלקחו את התרופה לעומת אלה שלא לקחו. בגלל שהעלייה הזאת היא קטנה מאוד, לא ידוע אם היא כתוצאה מהתרופה או שהיא מקרית.

 

קיימים דיווחים בודדים על השפעה שלילית על התינוקות שהונקו על ידי אמותיהם שלקחו את התרופה, אך אין הוכחות בדוקות לכך. ההחלטה על שימוש בתרופות נוגדות דיכאון בזמן ואחרי הריון צריכה להתקבל לפי שיקולי סיכון ותועלת.

 

 

הסכנות של הדיכאון לאם ולתינוק בזמן או אחרי ההריון גדולים לאין ארוך מהסכנות המזעריות שיש בלקיחת התרופות.

 

אותו הדין לגבי הנקה: התועלת של הנקה לאם ולתינוק יכולה להיות חשובה לאין שיעור מהסכנות שמעט מהתרופה יגיע לחלב האם. אם בכל זאת מחליטים להפסיק את לקיחת התרופות, עדיף לעשות זאת לפני כניסה להריון ובחודשיים הראשונים של ההריון, כאשר האברים הפנימיים של העובר מתגבשים.

 

בכל מקרה יש צורך להתייעץ ולשקול היטב את דרך פעולתך, גם עם הפסיכיאטר שלך וגם עם רופא הנשים. מידע נוסף על השפעות של תרופות מכל סוג על ההריון ניתן לקבל בטלפון ממאגר מידע שקיים במשרד הבריאות.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 24487 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:36
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה