שני, 27 מאי 2013 09:48

רפואת פרוזדורים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני אחות בת 36, עובדת בבית חולים גדול. מזה 5-6 שנים אני סובלת מחרדות ומדיכאון. אני מכירה הרבה רופאים טובים ומפורסמים. פניתי לכמה מהם. הם מאוד נחמדים אלי, אבל הבעיה היא שהם תמיד ממהרים, כל אחד ממליץ לי על תרופה אחרת ועל מינונים אחרים. אני אף פעם לא יודעת מתי אפגוש אותם שוב, וגם אם אני קובעת עמם פגישה, הם עסוקים או שאינם נמצאים.

 

החלטתי לקחת את העניינים בידיים ולטפל בעצמי. ניסיתי לקחת Prozac, Seroxat, Cipramil, Lustral, Zyban, Efexor XR, Clonex, ויטמינים ועוד, אבל מצבי לא השתפר. לבסוף החלטתי לעזוב את כל התרופות, אבל אז התחלתי להרגיש עוד יותר גרוע. האם יש תקווה למצב שלי אחרי כל הניסיונות הללו?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המצב שאת מתארת מוכר ברפואה, ויש לו אפילו שם רשמי למחצה: "רפואת פרוזדורים". אחות, רופא או איש צוות אחר תופסים את הרופא בעל השם במסדרון, בחדר האוכל או בדרך לשירותים, בין חדר ניתוח לישיבת צוות - ומציגים לו בעיה רפואית.

 

במקרה אחר איש הצוות מנצל את החלוק הלבן כדי להיכנס לחדרו של הרופא המומחה באמצע טיפול או עיסוק אחר שלו. הרופא, שאינו רוצה לאכזב עמית למקצוע, שולף המלצה כללית ולא מחייבת מבחינתו.

 

הוא לא אוסף אנמנזה (תשאול מעמיק ומקצועי), לא פותח תיק ולא עורך רישום מסודר. לעיתים הוא גם לא בודק את הפונה כלל, או שבודק אותו באופן שטחי ביותר.

 

גם ההמלצות שלו הן כלליות ולא מחייבות מבחינתו. לא נקבע מעקב מסודר. במצב כזה טיפול יעיל הוא בלתי אפשרי – ואין זה משנה מה שיעור קומתו של הרופא המומחה שמגיש עזרה כזאת. עזרה כזאת גם כרוכה בסיכונים ואכזבות.

 

אח של סבתא שלי, ד"ר ג', היה רופא מפורסם בעיר מזרח אירופית בין שתי מלחמות העולם. הוא היה איש אנרגטי וצבעוני, בעל חוש הומור. עד היום ישנם ותיקים שזוכרים את הבדיחות שלו או בדיחות עליו.

 

הנה אחת מהן: ד"ר ג' נוסע לביקור בית בחשמלית מלאת אנשים. מטופלת שלו שמחה לראותו, ומיד מתחילה לספר לו איפה כואב ואיפה שורף לה. ד"ר ג' ללא ניד עפעף, אומר לה: "תתפשטי, אני אבדוק אותך". ביידיש זה נשמע אפילו יותר טוב.

 

בקליניקה שלי אני רואה הרבה טעויות של רופאים שאני מכיר באופן אישי כידענים ואחראיים, טעויות שנובעות מאי שמירה על הכללים של המסגרת הטיפולית או מאילוצים של מסגרות שלא מאפשרות שמירה על כללים אלה.

 

טעות נפוצה אחרת של צוות הרפואי שאת מזכירה היא ניסיון לטיפול עצמי. גם רופא מומחה, שטיפל בבעיה או במחלה מסוימת פעמים רבות אצל חולים אחרים, זקוק לטיפול לפי כל הכללים מעמית למקצוע כאשר הוא עצמו לוקה במחלה או בבעיה.

 

דיכאון וחרדה שמהם את סובלת דורשים בנוסף למומחיות, ידע וניסיון, גם הקפדה מדוקדקת על המסגרת הטיפולית.

 

16.12.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31346 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:28
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה