חמישי, 23 מאי 2013 07:43

בעקבות התעללות מינית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 27, נשואה מזה כשנה וחצי לבעל מקסים. עכשיו אני מרגישה שאני פשוט ב"קריסת מערכות". לדעתי אלו תופעות פוסט-טראומתיות. עברתי התעללות מינית חד פעמית בגיל 6 מצד דודי - אח של אמי. אותו דוד הוא האדם הכי אהוב במשפחה, ולמרות שכל המשפחה יודעת, החליטו להשאיר את הדבר בסוד.

 

סיפרתי את הסוד הזה רק לבעלי כמה חודשים לפני החתונה. שנינו לא ידענו, ואני מניחה שעדיין לא יודעים עד היום איך להתמודד עם זה. יחד עם זאת, הוקל לי מעצם זה שעוד מישהו יודע את הסוד.

 

לאחר החתונה החלו לפקוד אותנו משברים - אחד אחרי השני: מעברי דירות, שינויים במקומות עבודה וחיפוש עצמי. כל האהבה המתוקה והאינסופית שלנו הפכה לריבים בלתי פוסקים, התקפי בכי היסטרי ומועקה קשה.

 

בעלי כנראה לא מצליח להתמודד עם המצב. הוא כל הזמן בלחץ, חסר סבלנות, וכל דבר קטן מלחיץ אותו. כדי לברוח, למצוא שקט נפשי ולהירגע - הוא מעשן חשיש. אני נמצאת על סף התמוטטות נפשית ופיזית.

 

עליתי 10 ק"ג מאז שהתחתנתי, אני לא מפסיקה לבכות, ואין לי על מי להישען. גם בעלי עבר משברים. בגיל 16 הוא עזב את הדת, וחזר אליה לפני שנה.

 

קשה להסביר הכול במכתב קצר, אבל אני יודעת שהמצב לא יכול להימשך כך. איך להחזיר את החיים שלנו לשקט ואהבה שהיו לנו לפני הנישואין? ניסיתי טיפולים פסיכולוגיים - מפגש פה ושם - אבל לא התמדתי באף טיפול. אולי לא הייתי מוכנה נפשית. איזה שיטת טיפול היית ממליץ לנו - זוגית או נפרדת?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

לפי הבנתי, את מקשרת את הקשיים שלך בנישואין עם ההתעללות שעברת בגיל שש. יכול בהחלט להיות שהטראומה הישנה התעוררה בעקבות כניסה לקשר זוגי.

 

יכול להיות גם שזה שסיפרת על המקרה לבעלך לעתיד, שיחרר אותך, אך היה יותר מדי בשביל בעלך, וערער את הביטחון העצמי ושיווי המשקל הנפשי שלו. יחד עם זאת, לא ברור איך אהבת נפש ביניכם הפכה לסיוט מתמשך.

 

זוגות צעירים רבים מתמודדים עם מעברי דירה, שינויים במקום עבודה וחיפוש עצמי. ברוב המקרים ההתמודדות המשותפת מחזקת את הזוגיות, מוסיפה ערך לאהבה, ומחזקת את שני בני הזוג.

 

במקרה שלכם נדמה לי ששניכם הגעתם לזוגיות לא בשלים להתמודדות עם החיים, והקשיים הראשונים הרסו את אהבתכם ופגעו בתמיכתכם האחד בשני. את הסיבות לסבל שלכם אפשר לברר רק בבדיקה מקצועית, ובהמשך בטיפול. גם את ההחלטות על סוג הטיפול: פרטני, זוגי, משולב, עם או בלי תרופות - תקבלו יחד עם המטפל שלכם בתחילת הטיפול או בהמשכו.

 

03.01.2005

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 48276 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 06:56
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה