שלישי, 11 יוני 2013 13:17

כמה זמן אצטרך עוד לסבול ?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני עתודאי בן 20. מזה שלוש שנים אני נמצא בטיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג קליני פעמיים בשבוע. הטיפול יקר, ועולה כמאה דולר לפגישה. אני מבין שאני סובל מחרדה ,תחושת ניתוק, חוסר ריכוז, חוסר תפקוד ואני מוכרח לטפל בזה ואין לי בררה אחרת. אני שורד באוניברסיטה רק תודות לאיי. קיו. הגבוה שלי, אבל אני מרגיש שאני לא ממצה אפילו 20% מהפוטנציאל שלי.

 

מטבעי אני אדם כפייתי, וזה עוזר לי להתמקד בלימודים. חוץ מהלימודים, אותם אני ממשיך בכוח, לא נשארת לי אנרגיה לבילויים ולחברים. אני נמנע מלהתקרב לבנות.

 

הפסיכולוג שלי אומר לי שזה טיפול עם עליות וירידות, ושאני שבוי כל הזמן במחשבות על עליות וירידות, ולא רואה תכלית בדיכאון שלי, שנמשך כבר לפחות 10 שנים. אני שואל את עצמי האם אני צריך את אותו מספר של שנים בטיפול כדי לצאת מהדיכאון. כאשר אני שואל את הפסיכולוג שלי כמה זמן צריך להיות בטיפול כדי לצאת מהדיכאון, הוא מעביר נושא.

 

אחד הדברים שמאוד מפריעים לי זו אי ההבנה שלי בצורה ברורה שאני חולה. אני ממש מתמכר להרגשה הזאת, וזה מפריע לי להתקדם.

 

כאשר אני לא מגיע לטיפול, אפילו באופן חד פעמי, בגללי או בגלל שהפסיכולוג לא יכול או נוסע, אני מרגיש אבוד, ומיד מפתח את כל הסדר הרגיל של החולי והחרדה שלי: כאבי בטן, ראש, חוסר ריכוז, אגרסיביות, כאבי אשכים וכוהתחושה דומה לתחושה שתיארת במאמר שלך - הרגשה שאני עומד למות או להשתגע.

 

ברגעים כאלה יש לי מחשבות לקפוץ מבניין גבוה ולגמור עם הסבל. אני לא מעוניין לקבל תרופות, והפסיכולוג שלי מסכים לזה הוא חושב שאני יכול להתגבר בלעדיהן.

 

סליחה על המכתב המבולבל - קשה לי להעביר את כל מה שקורה לי. אני רק רוצה לדעת איזה פרמטרים קיימים להתקדמות בטיפול, ואיך יודעים כמה זמן עוד נשאר לסבול.

 

תשובה:

 

לפי מכתבך, נראה לי שאתה סובל סבל רב וממושך. הסבל שלך מיותר ואפילו מסוכן. לא נראה לי שאתה יכול להרשות לעצמך פגיעה כזו באיכות החיים שלך, במיוחד כאשר קיים טיפול מהיר ויעיל שמיועד בדיוק למצבים כמו שלך.

 

טיפול תרופתי יכול להפסיק את הסבל, ולשפר את מצבך ותפקודך תוך -3 שבועות. גם אם תמשיך בפסיכותראפיה - זה לא חייב להיות מלווה בסבל כה רב. כאשר תרגיש יותר טוב, גם תהליך הפסיכותראפיה יהיה יותר יעיל ויותר מהיר. שילוב של טיפול תרופתי עם פסיכותרפיה הוכח כיעיל יותר מכל טיפול בנפרד בבעיות מהסוג שאתה מתאר.

 

עדיף מכל הבחינות שאותו מטפל יהיה מומחה גם לפסיכיאטריה וגם לפסיכותרפיה. במקרה שלך, היות שאתה כבר נמצא בפסיכותרפיה שלוש שנים, אם המטפל הוא פסיכולוג קליני מומחה ואם הטיפול הוא אפקטיבי, יכול להיות ששווה לשקול המשך פסיכותרפיה אצלו, וטיפול ומעקב תרופתי אצל פסיכיאטר במקביל.

 
1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 24407 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 06:36
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה