חמישי, 16 מאי 2013 12:37

לא מגיעה לאורגזמה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בחורה בת 19.5, ואיני מצליחה ליהנות מיחסי מין. אין לי בכלל צורך בזה. איבדתי את בתולי לפני חמישה חודשים עם חברי הנוכחי. הוא החבר הרציני הראשון שלי, ואני מאוד אוהבת אותו. התחלתי להתנשק ולהתגפף עם בחורים שמאוד נמשכתי אליהם כבר כשהייתי בת 14, אך עם אף אחד מהם לא נהניתי, אפילו לא קצת.

 

אני עם החבר הנוכחי שלי כבר תשעה חודשים. בתחילה, חוסר ההנאה שלי ממין היה נראה לי נורמאלי, כי שנינו לא היינו כל כך מנוסים, ואלו היו הפעמים הראשונות שלנו. אבל גם עכשיו, אחר שניסינו הכול (תנוחות, נגיעות בכל הנקודות), למדנו מספרים, מכתבות, מתוכניות - עדיין איני נהנית מזה, ולא מרגישה צורך בזה.

 

אפילו לא בנשיקות או בנגיעות. אני מאוד נמשכת לחבר שלי, ומאוד אוהבת אותו ואלה גם תחושותיו כלפי, אבל הבעיה שיש לי פוגעת ביחסים שלנו. אני רוצה שיהיה לי צורך לזה. אני רוצה ליהנות מקיום יחסי מין ולהגיע לאורגזמה. האם זאת בעיה פסיכולוגית או ביולוגית? ואיך אני מטפלת בזה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מצד אחד, אין מספיק מידע במכתב שלך, ומצד שני יש בו גם כמה סתירות. את כותבת שאת מאוד נמשכת לחברך, אבל לא מרגישה צורך בקרבה גופנית. גם בעבר מאוד נמשכת לבחורים, אבל לא נהנית מהמגע איתם.

 

מקובל לראות את התגובה המינית כמתחלקת לשלבים:

 

1.תשוקה, שזה מה שאת קוראת "נמשכת",

2.גירוי, הכולל שינויים פיזיולוגיים בגוף, המלווים בהרגשה נעימה

3.פורקן- האורגזמה

 

את משתמשת לסירוגין במושגים 'ליהנות' ו'להגיע לאורגזמה'. האם את מודעת לכך שמדובר בדברים שונים? האם האי פעם הגעת לאורגזמה בדרך כלשהי, למשל באוננות? האם את נהנית ממגע גופני, אך לא מגיעה לאורגזמה? לתשובות שלך לכל השאלות הללו יש חשיבות רבה לצורך הבנת הבעיה ואופן הטיפול בה.

 

אם את מגיעה לאורגזמה באוננות, ונהנית ממגע גופני, זה רק עניין של זמן, סבלנות ואולי קצת הכוונה עד שתלמדי להגיע לאורגזמה גם תוך כדי משגל.

 

אחת הסיבות שיכולה להפריע להגיע אורגזמה בעת יחסי מין, היא המרוץ אחר האורגזמה. לפעמים בן הזוג הוא זה שמפעיל את הלחץ, כי הוא רואה את האורגזמה שלך כהוכחה לגבריותו. יכול גם להיות שאת לחוצה בעצמך, וחושבת רק על האורגזמה ולא נותנת לעצמך ליהנות מהתהליך של ההתעלסות.

 

סיבה אפשרית אחרת - היא חוסר ביטחון עצמי ודימוי גוף שלילי. למשל, אם אישה מרגישה את עצמה שמנה מדי או 'שטוחה' מדי, זה יכול להפריע לה להשתחרר וליהנות. איסור משפחתי או חברתי, ותחושה שאת מבצעת עבירה מוסרית בזה שאת מקיימת יחסי מין גם כן יכולים להפריע מאוד.

 

מצב דיכאוני, ותרופות נוגדות דיכאון יכולים להפריע לכל אחד מהשלבים בתגובה המינית. גם הפרעות הורמונאליות, למשל תת-פעילות בלוטת התריס או פעילות יתר שלה, משפיעות על התגובה המינית.

 

אפשר למנות סיבות אפשריות נוספות, אבל לשם מה לנחש? פני (לבד או עם חברך) לייעוץ מיני, וקרוב לוודאי שיעזרו לך לגלות את סיבה למצוקתך ולפתור אותה.

 

04.03.2007

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 39566 times Last modified on רביעי, 04 דצמבר 2013 08:15
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה