חמישי, 22 אוגוסט 2013 12:27

מה זה פיצול אישיות?

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה: 

 

אנו הורים לבחור בן 26 אחרי שירות צבאי מלא ובעל תעודת הצטיינות. קראנו בשבועון את הכתבה שלך על כך שניקיון מוגזם יכול להפוך למחלה. בעקבות אותה כתבה מצאנו לנכון להתייעץ איתך על מקרה הפוך.

 

הבעיה שלנו היא שהוא לא תמיד רוצה להתרחץ. רק על ידי ויכוחים קשים ומריבות, ואחרי אלפי בקשות הוא מוכן להתקלח. בנוסף לכך הוא לא מצליח להחזיק מקום עבודה קבוע. לפעמים הוא מפסיק את העבודה באמצע יום, חוזר הביתה, מסתגר בחדר, וחושב כל הזמן.

 

אנחנו מנסים לעודד אותו להחזיק מעמד בעבודה, אך זה לא עוזר. שלחתי אותו למבחן נהיגה במכון הרישוי. אחרי שיחה עם רופא במכון נקבע שיש לבני פיצול אישיות. אנו ההורים לא יודעים כיצד להתנהג ואיך להתמודד עם הבעיה.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

קשה שלא להתרשם מהכאב, הדאגה ואכזבה שלכם. התנהגויות שאתם מתארים: הזנחה אישית, התבודדות, חוסר מוטיבציה, חוסר יכולת להחזיק במקום עבודה, הן סימפטומים מדאיגים.

 

 

רק לפי התיאור שלכם קשה לקבוע אבחנה מדויקת, היות שהתנהגויות כאלה יכולות להיות חלק מתמונה קלינית של תסמונות פסיכיאטריות שונות.

   
לפי דבריכם, רופא איבחן אצלו פיצול אישיות. המושג פיצול אישיות הוא תרגום לא מוצלח כל כך של מושג לטיני עתיק Schizophrenia (סכיזופרניה).

 

היום תחת השם סכיזופרניה מרכזים תסמונות פסיכיאטריות קשות, המאופיינות בהפרעות נפשיות קשות מסוגים שונים: חוסר תפקוד מקצועי וחברתי, הפרעות אמוציונאליות, הפרעות במהלך ובתוכן החשיבה, מחשבות שווא, שמיעת קולות, שיפוט לקוי.

 

מהלך המחלה הוא בדרך כלל כרוני, עם נטייה להידרדרות, במיוחד כאשר החולה לא מקבל טיפול פסיכיאטרי מקצועי.

 

ישנם חולים, אצלם המחלה מאופיינת בהתפרצויות של מצבים פסיכוטיים קשים ותקופות של הפוגה. אצל אחרים אין התפרצויות קשות, אך מצבם הולך ומדרדר בהדרגה.

 

כ- 1% מהאוכלוסייה כללית סובל מהמחלה. הסטטיסטיקה היא כלל עולמית ואין הבדל בין מדינות מפותחות לעניות. רמת הסטרס אולי משפיעה על עיתוי פריצת המחלה, אך לא משנה את הסטטיסטיקה הכוללת. ישנו מרכיב גנטי במחלה, אך היא לא בהכרח עוברת בין הורה לילד.

 

המחלה מתחילה בדרך כלל בגיל צעיר - גיל ההתבגרות עד סוף שנות העשרים. הטיפול הוא שילוב של טיפול תרופתי, פסיכותרפיה ושיקום. אף משפחה לא יכולה להתמודד עם המחלה ללא עזרה מקצועית.

 

לכן אני מציע לכם לקחת את הבן לבדיקה אצל פסיכיאטר מומחה כדי לאבחן במדויק את הבעיה שלו. רק אחרי אבחון מדויק ניתן יהיה לדבר על דרכי טיפול והמלצות ספציפיות למשפחה.

 

2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38786 times Last modified on חמישי, 20 פברואר 2014 09:27
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה