שישי, 12 יולי 2013 05:08

תמיד מאחר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

בננו בן 25 נפלט ממספר מקומות עבודה. בעבר היו לו בעיות משמעת בצבא, והמורים היו מתלוננים עליו בבית הספר. כל זה בגלל שהוא תמיד מאחר. האם יכול להיות שהוא סובל מאיזה שהיא בעיה נפשית? האם יש טיפול לתופעה כזאת?

 

תשובה:

 

נטייה לאיחורים כרוניים - זו תכונה שיכולה להיות ביטוי למצבים נפשיים שונים. גם הסיבות לאיחורים יכולות להיות שונות.

 

אנשים שעוצרים בתוכם כעסים רבים ולא מעיזים לבטא אותם ישירות,יכולים לבטא אותם במשיכת זמן, העמדת מכשולים לעצמם, אי ביצוע המשימות בתירוצים שונים ואיחורים כרוניים. בשפה המקצועית - זה ניקרא  Passive Aggressive Personality.

 

למרות שזו אבחנה מיושנת, והיא לא כלולה בקלסיפיקציות האחרונות של מחלות נפש, בחיי היום - יום ובעבודה קלינית פוגשים אנשים שאצלם התכונות הללו בולטות מאוד ופוגעות בתחומים שונים של חייהם כמו תעסוקה, יחסים בינאישיים, ויחסים אינטימיים.

 

איחורים כרוניים יכולים להיות הדרך שבה אנשים עם הפרעת אישיות גבולית Borderline Personality Disorder מחיים את הקונפליקט שלהם עם דמויות סמכות. כך למשל, חלק מהם תמיד מאחרים לפגישות טיפוליות שלהם.

 

אנשים עם תסמונת כפייתית -  Obsessive Compulsive Disorder בדרך כלל מאחרים לכל מקום היות והם חייבים לבצע טקסים שונים בעשיית צרכים, רחיצה, הלבשה, אכילה, נסיעה וכו'..

 

במקרים קיצוניים של פחד מהצלחה, אנשים מסוימים מארגנים לעצמם בצורה בלתי מודעת איחורים כדי להכשיל את עצמם בהתקדמות בעבודה, לימודים, ויחסים עם אנשים שהם אוהבים .

 

במקרים אחרים נטייה לאיחורים יכולה להיות אחד הסימפטומים של דיכאון, היות ובדיכאון כל התהליכים, מנטאליים ומוטוריים - מתרחשים כמו בהילוך איטי.

 

קבוצה אחרת של אנשים שמאחרים - הם אנשים שלא סובלים ממחלת נפש ספציפית, אבל לא יודעים לארגן את עצמם ואת זמנם.

 

הטיפול בבעיה של איחורים שונה בהתאם לסיבה שמביאה לתופעה זו ולאופי הספציפי של כל אדם שסובל ממנה. אם הבעיה קיימת זמן רב, חוזרת על עצמה ופוגעת בתחומי חיים שונים, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי לצורך אבחון הבעיה ובניית תוכנית טיפול מתאימה.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31573 times Last modified on ראשון, 20 אוקטובר 2013 11:57
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה