שני, 17 יוני 2013 19:19

אוננות - גם בגיל המבוגר !

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 55. לפני שנה התגרשתי. לפני גירושי כמעט ולא קיימתי יחסי מין עם בעלי במשך שלוש שנים האחרונות של נישואינו. ממש לא נמשכתי אליו, וכל אחד מאיתנו חי את חייו בנפרד, ואף ישנו בחדרים נפרדים.

 

היום, כגרושה, אני מרגישה צורך ביחסי מין, וגם מרגישה צורך לאונן. בעבר אף פעם לא אוננתי, וכיום אני תאווה לאוננות כמעט כל לילה. האם זה נורמאלי? האם זה לא פוגע בבריאות? בכל אופן, אני נהנית מזה מאוד, ומגיעה לאורגזמה תמיד.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

אוננות היא פעילות מינית פיזיולוגית שמתחילה עוד ברחם האם, ויכולה להימשך לאורך כל החיים בתדירות שונה מאדם אחד למשנהו, ובין תקופות שונות בחיים.

 

דתות שונות, תרבויות מסוימות, ובתקופות מסוימות אפילו הממסד הרפואי טיפחו אצל בני אדם תחושות של אשמה ובושה על ידי איסור על פעילות טבעית זו. מכיוון שכל אדם עובר על ה"איסורים" הללו, זה נתן לממסד שליטה על נפשות האנשים דרך מנגנוני חרדה ובושה המתפתחים אצל 'העבריינים'.

 

האיסור על אוננות נשית אפילו חמור יותר מהאיסור על אוננות גברים. לצד האיסורים הרשמיים, התפתחו גם אמונות עממיות, על כך שאוננות גורמת לאובדן השפיות, לעיוורון, להחלשת הגוף ולמחלות שונות.

 

במהלך מאה השנים האחרונות, עם התפתחות המדע, יותר ויותר ברורים לנו התפקידים הפסיכולוגיים והפיזיולוגיים של האוננות. עמן ניתן למנות את פיתוח הדמיון, היצירתיות, הכנה של הגוף והנפש לקשר מיני בוגר - במיוחד בגיל ההתבגרות, אך גם בהמשך - במשך כל החיים.

 

 

באותן תקופות בהן לאדם בוגר אין בן/בת זוג, האוננות שומרת על האיזון הפיזיולוגי הכללי, על האיזון הנפשי ועל התפקוד של כל המערכת של מעגל התגובה המינית.

 

למרות ההוכחות המדעיות שאוננות אינה פוגעת בבריאות, אלא להיפך, עדיין קיימים שרידים של דעות קדומות המשפיעים על התודעה ומעלים ספקות וחששות.

 

 

וודי אלן, במאי ושחקן הקולנוע האמריקאי השנון אמר: "לאונן - זה לעשות אהבה עם מישהו שאתה באמת אוהב". זה מצלצל יפה, אבל בני אדם לא תמיד מצטיינים באהבה עצמית או באהבת הזולת: בשנת 1994, הרופאה הראשית של משרד הבריאות של ארה"ב פוטרה מתפקידה בגלל שהעזה לומר שצריך ללמד אוננות בבית הספר כדי להכין בני נוער לחיי מין בוגרים בריאים.

 

כנראה אצלך גילוי ההנאה שבאוננות הגיע כאשר השתחררת מקשר זוגי מדכא וכובל. ברור שהאוננות היא לא רק פעולה פיזית, אלא גם חגיגת הפנטזיה ורענון נפשי.

 

כנראה השתחררת לא רק מקשר זוגי מעיק, אלא גם מכבלים ואיסורים פנימיים שמנעו ממך ליהנות מחדוות המין במשך שנים רבות. אולי דרך הגילוי של התענוג שבאוננות והמיניות הקשר הזוגי הבא שתבני יהיה מאושר יותר ועשיר בחוויות חיוביות, כולל חוויות מיניות.

 

21.08.2006

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 26374 times Last modified on שני, 02 דצמבר 2013 07:00
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה