שני, 10 יוני 2013 07:48

רוצה להיפטר מאקנה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני סטודנטית בת 26. יופי ואסתטיות מאוד חשובים לי. אני שומרת על דיאטה ועושה שני שיעורי התעמלות אירובית ביום.

 

מאז גיל ההתבגרות אני סובלת מאקנה בפנים ובחזה. עברתי מספר קוסמטיקאיות, אבל הבעיה לא פוחתת. גם אחרי טיפול קוסמטי יש לי הרגשה שלא כל הפנים נוקו, ואני יכולה לעמוד שעות מול הראי ולפוצץ את הפצעים.

 

מה שקורה שבמקום להיעלם הפצעים, רק מתרבים, והפנים שלי לעולם לא מתנקים. בגלל הפצעים והזמן שאני מבזבזת לטיפול בהם, התחלתי להזניח את הלימודים. לפעמים אני כל כך כועסת ושונאת את עצמי, שאני פשוט לא הולכת ללימודים.

 

אני כל הזמן במריבות עם ההורים שלי, שנכנסים ל"קריזה" בכל פעם שאני עומדת מול הראי ומטפלת בפצעים. גם חבר שלי מתחיל להתייאש ממני וממצבי הרוח שלי. הוא, דווקא, אומר שהפצעים לא מפריעים לו, ושזה הכול בראש שלי. האם זו באמת בעיה נפשית, או שהמצב הנפשי הוא התוצאה של מה שיש לי בעור.

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

השאלה שלך מראה שאת בחורה מאוד אינטליגנטית, עם דרישות מאוד קשות כלפי עצמך, במיוחד בכל מה שקשור לאסתטיקה ולמראה החיצוני.

 

השאיפה שלך לשלמות אולי נובעת מתכונות האופי שלך, אבל פוגעת בגוף - במקרה שלך בעור. אנשים עם מבנה אישיות כמו שלך נוטים להגזים בשאיפה שלהם לשלמות, ולגרום לעצמם נזק רציני.

 

יכול להיות ששני שיעורי אירובי ביום, זו גם הגזמה, ובמקום לתרום לשיפור הבריאות שלך, גורמים לך לתשישות ולמצבי רוח.

 

יש אנשים שמגזימים גם בדיאטה, ובמקום גוף חטוב מגיעים לדלדול שרירים, חולשה ודיכאון.

 

בדרך כלל התוצאות השליליות הללו - כמו פצעים, מצבי רוח, דלדול שרירים, תשישות, במקום לגרום לעצירת התהליך, גורמים לפעילות עוד יותר אינטנסיבית כמו פציעה עצמית, אימון יתר כפייתי, דיאטות מזיקות, בולימיה - וחוזר חלילה.

 

אני ממליץ לך לפנות לייעוץ פסיכיאטרי. לאחר הערכה של מצבך ניתן יהיה לבנות לך תוכנית טיפולית שתעזור לך לצאת ממעגלי הסבל שאת נמצאת בהם.

 


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 25579 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:32
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה