ראשון, 02 יוני 2013 06:42

מאניה דפרסיה

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

בעלי בן 46. בגיל 35, בעקבות סכסוך עם שותף, הוא היה בדיכאון קשה, ואפילו ניסה להתאבד. הוא קיבל טיפול תרופתי, והדיכאון חלף. הוא היה במצב רוח טוב, ואפילו טוב מאוד. אז הוא הפסיק את הטיפול על דעת עצמו, פתח כמה עסקים בו זמנית, קנה נכסים, נכנס לבורסה. הוא לקח הלוואות גדולות.

 

תחילה נראה שאנחנו הולכים ומתעשרים, אבל אחר כך הוא הסתבך בכספים ושוב נכנס לדיכאון. הרופא שטיפל בו גילה אצלו מחלת מניה - דפרסיה, והתחיל לטפל בו בכדורי ליתיום. בהדרגה המצב השתפר. גם המצב הכלכלי הסתדר - יצאנו מן החובות.

 

אבל אז בעלי החליט שהוא לא צריך תרופות, ושהרופא סתם מטפל בו בשביל למשוך ממנו כסף. הוא הפסיק את הליתיום על דעת עצמו, והתחיל להרגיש הרבה יותר טוב: נעשה שמח, החשק והביצועים המיניים שלו עלו. הוא נכנס כשותף לעסק מצליח.

 

אחרי כמה חודשים התחילו לקרות דברים מוזרים. השותף שלו ביקש לשוחח איתי. הוא סיפר לי שבעלי אדם נפלא, מאוד חכם וחריף, אבל ההתנהגות שלו נעשתה מוזרה בזמן האחרון - הוא מתבדח ללא הפסקה, מתחיל עם כל הנשים שעוברות לידו - בחורות צעירות ונשים נשואות. גם בשיחות טלפון עם לקוחות חשובים הוא רומז רמזים מיניים, וזה לא תמיד לעניין. הוא סיפר גם שליום ההולדת של הפקידה הוא קנה מתנה יקרה על חשבון החברה - דבר שהביך את העובדת, ולא התאים למדיניות החברה.

 

הדברים התחילו להתחבר אצלי. לא מזמן חברה קרובה שלי סיפרה שהוא הציע לה להצטרף אלינו עם בעלה למין ברביעייה. דבר כזה בכלל לא מתאים לו. הוא לא רק שמרן ,הוא גם קנאי. הבנתי שמשהו לא בסדר איתו.

 

המצב שלו עכשיו הזכיר לי את המצב המני שלו כאשר הוא הסתבך עם כספים. רק עכשיו הכול מרוכז אצלו סביב המין.

 

ניסיתי לדבר איתו ולשכנע אותו ללכת לרופא, אבל הוא לא רוצה לשמוע, אומר שהוא בסדר, ושאין לו שום בעיה. מה עלי לעשות? אני חוששת שהוא עלול להסתבך שוב. איך אשכנע אותו להגיע לרופא?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את מתארת בצורה מאוד משכנעת מהלך של מחלה אפקטיבית, ביפולרית, או מה שפעם קראו מניה - דפרסיה. אצל בעלך זה התחיל במצב דיכאוני שהתחלף במצב מני שהיה מאופיין בפעילות כלכלית לא שקולה, לקיחת הלוואות ללא תכנון ברור של איך להחזירן, פזרנות יתר.

 

טיפול בליתיום או בתרופות אחרות, חדישות יותר, מאוד יעיל במצבים האלה. התרופות מייצבות את התנודות במצב רוח ומונעות הישנות של מצבי דיכאון ומניה.

 

יש לי מטופלים שעד שאובחנה אצלם הבעיה, היו מדי שנה מתאשפזים בבתי חולים פסיכיאטריים. החיים והקריירה שלהם היו הרוסים. מאז שהם מקבלים טיפול מסודר, הם מתפקדים כאנשים רגילים לגמרי בתפקידים מאוד אחראיים וללא כל בעיות.

 

לפני כמה שנים מייסד חברת CNN - טד טרנר נתן ראיון מפורט בעיתון Time בו הוא פירט את סבלו עד שאובחנה אצלו מחלה ביפולרית (מניה-דפרסיה), והשינוי החד שחל בחייו מאז שהגיע לרופא שגם איבחן את הבעיה וגם עמד על כך שעליו לקבל טיפול תרופתי.

 

את כותבת שבזמן האחרון בעלך מתנהג בצורה בלתי מרוסנת בכל הקשור למין. מיניות יתר אופיינית מאוד לשלב מני של המחלה. הבעיה היא שהחולה עצמו לא מסוגל לראות את הגיחוך והביזאריות שבהתנהגותו. הוא מרגיש עצמו מלא מרץ וחיוניות, ואת האחרים רואה כמשעממים ולא מסוגלים להבין את מיוחדותו.

 

במצב זה המשפחה צריכה להפעיל את כל ההשפעה שרק ניתן לגייס כדי להביא את האדם החולה לטיפול. זה לא קל, כי לפעמים אדם במצב מני נעשה אגרסיבי. במקרים קיצוניים, כאשר אדם מסכן את עצמו או אחרים, הפסיכיאטר שלו יכול לפנות לפסיכיאטר המחוזי כדי להוציא הוראת אשפוז או הוראות בדיקה.

 

להבא, כאשר בעלך ייצא מהמצב החריף של מניה, יש לדאוג שימשיך בטיפול תרופתי ופסיכותרפיה עם הפסיכיאטר שלו גם כאשר המצב שלו טוב, ובדרך זו למנוע את גלישתו לגלים נוספים של מצבים מניים ודיכאוניים.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 29181 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:29
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה