חמישי, 30 מאי 2013 12:47

פחד מקשר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 28. הבעיה שלי - שאני לא יודעת להתחייב. כל דבר שהתחלתי, עזבתי: לימודים, מקומות עבודה, חברים, טיפולים והרשימה עוד ארוכה. בכל מסגרת ובכל קשר אני מייד מרגישה חנוקה, ומחויבת מדי.

 

אני פשוט לא מוכנה להיות בקשר עם מישהו, לא משנה עד כמה הוא מוצא חן בעיניי, אני תמיד מוצאת את הפגם בו שגורם לי להתרחק ולנתק את הקשר עמו.

 

בדרך כלל אני פשוט לא עונה להם כשהם מצלצלים. אני לא מבינה את עצמי, כי אני באמת רוצה קשר רציני ומערכת יחסים, אבל במקום זה יוצאים לי רק המון סטוצים. יש לי פחד כלשהו ואין לי מושג ממה. אני מקווה שתוכל לעזור לי, כי אני נואשת.  

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את מתארת בצורה מאוד ברורה ומרגשת את השאיפה שלך לקשר, ובו בזמן את חוסר היכולת שלך להישאר בו. יכולות להיות סיבות רבות לכך. בהן, למשל, פחד מנטישה. במקרה כזה, גבר או אישה מרכזים את כל היכולות שלהם בכיבושים חדשים, ומיד אחר כך ממהרים לנתק את הקשר ראשונים, מפני הפחד להינטש.

 

אחרים מהר מאוד מרגישים חנוקים בקשר או במסגרת, מחויבים מדי, ומחפשים דרך לברוח החוצה. יש אנשים שאצלם הקשר מעלה פחדים של ניצול, פגיעה או השפלה. זה קורה בין היתר בגלל שאנשים נכנסים לקשרים חדשים ולמסגרות חדשות עם כל התחושות והפחדים ממערכות היחסים הקודמות. כל קשר חדש מעלה את הטראומות והפחדים הישנים.

 

היות והמקור של התחושות הללו נשכח מזמן, נוטים להאשים את החבר או את המסגרת החדשים - ואז הדרך לנטישה היא קצרה מאוד. הפתרון היחידי כמעט לבעיה - זו היא פסיכותרפיה.

 

ואם אני יכול לעזור לך במשהו בתשובה הקצרה שלי, יהיה זה באזהרה לא לחזור על אותו דפוס עם המטפלים שלך. כאשר מופיעים פחדים, חששות, חוסר אמון, ספקות, שעמום או תחושת ניצול, במקום לברוח מיד מהטיפול, חשוב לדון במשך כמה פגישות על ההרגשות האלה עם המטפל.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 37014 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:15
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה