חמישי, 30 מאי 2013 06:52

נערות בולימיות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

השבוע קיבלתי שתי שאלות באותו נושא, ובשתיהן בולטים ייאוש וזעקה לעזרה. אנסה לענות על שתיהן ביחד:

 

1) אני בת 17, וכבר בערך שלוש שנים אני בדיכאון. יש תקופות שהמצב יותר טוב, ויש תקופות פחות טובות. במצבים כאלה נמאס לי מהחיים, והרבה פעמים חשבתי על התאבדות. בדרך כלל, כאשר אני מרגישה רע, אני אוכלת יותר, ואחר כך מצטערת על זה ושוב מרגישה רע.

 

בחודשיים האחרונים הרגשתי יותר טוב וגם רזיתי קצת, אבל בימים האחרונים יש לי התקפות, ואני אוכלת המון קלוריות. אני לא רוצה להשמין, ואז אני מנסה להקיא. הבעיה היא שאני לא ממש מצליחה להקיא, אני לא יודעת למה.

 

בקיצור אני יודעת שהמצב הנפשי שלי לא ממש טוב. ההורים שלי לא יודעים כלום, ואני לא יודעת מה לעשות.

 

2) אני חיילת בת 18, ומזה כשנה סובלת ממחלת בולימיה. החלום שלי הוא לצאת מזה בחיים. מה לעשות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

בולימיה מוגדרת כמחלה שבה פוקדים את האדם התקפי זלילה בלתי נשלטים, במהלכם הוא מסוגל לבלוע כמויות גדולות של מזון תוך זמן קצר. לאחר התקפי הזלילה מרגישים נקיפות מצפון קשות, דיכאון ושנאה עצמית.

 

בשלב זה עושים הכול כדי להתפטר מתוצאות הזלילה. זה יכול לכלול הקאות, תרופות משלשלות, חוקנים, תרופות משתנות, צום, פעילות גופנית מוגזמת ומתישה.

 

בערך 2-3% מהמתבגרים ומהבוגרים הצעירים סובלים מהמחלה בצורתה הקשה, אבל הרבה יותר סובלים מביטוייה בווריאציות קלות יותר. 90% מהסובלים הן נשים ו - 10%- גברים.

 

דיכאון, התנהגות אימפולסיבית, שימוש בסמים, התנהגות כפייתית, קשיים חברתיים ובעיות בין אישיות מלוות בדרך כלל את המחלה. למחלה סיבוכים קשים, כמו ההפרה של איזון המלחים בגוף, עם התקפי אפילפסיה והפרעות קצב הלב.

 

סיבוכים אחרים הם קרע בוושט, כיבים בקיבה, דלקות של בלוטות הרוק, ריקבון של השיניים, דלקות בגרון. הסיבות למחלה הן מורכבות, אך לא ברורות לגמרי. הטיפול צריך להיות משולב, ולהתייחס לאספקטים הנפשיים, הגופניים, המשפחתיים והחברתיים של המחלה.


1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 35769 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 10:03
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה