חמישי, 30 מאי 2013 06:31

מצב רוח ומחלות לב

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

האם לחץ, מתח וחרדות יכולים לגרום למחלות לב?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מטבעות לשון כמו "לב שבור" , "הלב כואב על מה שקרה" , "הוא לוקח הכול ללב", ועוד, מעידים על כך שבאופן אינטואיטיבי בני אדם תמיד ידעו על הקשר בין המצבים הרגשיים והלב. מחקרים שנעשים בכל העולם, במיוחד ב - 10 שנים האחרונות, מוכיחים את הקשר באופן מדעי ושאינו משתמע לשתי פנים.

 

כמה מחקרים לדוגמה:

1. מעקב של 6 שנים אחר 5600 אנשים בגילאי 65 ומעלה הראה שבקבוצה של אלה שנמצאו אצלם סימנים דיכאוניים, התמותה הייתה גבוהה ב - 65% !

 

2. בבית ספר לרפואה על שם ג'ון הופקינס בארה"ב עקבו אחרי 1200 בוגרים מאז שהיו סטודנטים במשך 40 שנה. לאלה שב - 40 השנים הללו היו בדיכאון אפילו פעם אחת, הסיכוי לפתח התקף לב היה גבוה ב - 20% מאשר לאלה שלא היה להם אף התקף דיכאוני.

 

3. במעקב של 14 שנה אחר גברים בשנות ה- 50 לחייהם, גילו שלאלה שהייתה להם רמה גבוה של חרדה וסימנים של דיכאון, היה סיכוי גבוה פי שלושה למות משטף דם במוח מאשר לאלה שלא היו להם סימני דיכאון וחרדה.

 

4. התבררה גם תוצאה הפוכה! לאנשים עם אופי אופטימי ומזג שמח היו משמעותית פחות מחלות לב וכלי דם.

 

5. כעס פנימי שמלווה לרוב את הדיכאון והחרדה מעלה את הסיכוי ללקות בהתקף לב פי שלושה אפילו אצל אנשים שאינם מעשנים, בעלי לחץ דם תקין, רמות שומנים תקינות בדם, וללא עודף משקל.

 

6. ברור שאנשים שכבר סובלים ממחלת לב או כלי דם, ומגלים בעיות רגשיות מסוג כעס מוגבר, דיכאון וחרדה, נמצאים בסכנת מוות פי 3-4 מאנשים הסובלים ממחלת לב, אבל מאוזנים מבחינה נפשית.

 

7. הקשר הזה בין דיכאון, חרדה, כעס, תסכול לבין הלב נעשה ברור כאשר נמדדות רמות של הורמונים של סטרס. אצל הסובלים מהמצבים הנפשיים הללו, רמות ההורמונים גבוהות באופן קבוע. זה גורם לכך שכלי הדם שלהם מכווצים יותר, גמישים פחות, ומעבירים פחות דם ללב, למוח ולרקמות.

 

8. קיימות גם השפעות עקיפות על בריאות הלב וכלי דם: דיכאון , חרדה וכעס גורמים לאנשים לצמצום תמיכה מהסובבים, לעישון מוגבר, לזלזול בדיאטה ובפעילות הגופנית, לחוסר התמדה בטיפול רפואי ובתוכניות שיקום לב.

 

המסקנה של כל המחקרים הללו היא שטיפול מיידי בהפרעות נפשיות יכול להקטין באופן משמעותי תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 38778 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:32
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה