רביעי, 29 מאי 2013 13:25

עוד פעם על חרדות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 21, ומזה כשנה אני סובלת מסימפטומים של חרדה חברתית. זה מתבטא באי נוחות ליד אנשים ובלחץ מעצם המחשבה על סיטואציה חברתית. אני יושבת משותקת ולא מסוגלת לעשות שום דבר. אני מרגישה שכולם מסתכלים עלי ורואים שאני לחוצה, וזה מלחיץ אותי עוד יותר.

 

זה לא היה כך תמיד, אך לאחרונה אני מרגישה שהמצב ממש מחמיר. לפעמים אני מרותקת לבית בגלל אי הנוחות שלי ליד אנשים. אני נמנעת מללכת לאירועים חברתיים בגלל החרדה, כל הזמן חושבת איך אני אתנהג ליד האנשים, ומחשבת את המהלכים שלי אפילו כמה ימים קדימה.

 

אני מפחדת רק מעצם המחשבה על דיבור מול אנשים כשכולם מסתכלים עלי. בגלל החרדה מהשפלה חברתית אני מרגישה שכולם בוחנים אותי. יש ימים שבהם אני מרגישה בסדר ומתנהגת כרגיל, אבל יש ימים שבהם פתאום אני נתקפת חרדה, ואני ממש מתחילה לרעוד.

 

האם יש טיפול יעיל ומהיר בשביל המצב שלי? האם תרופות, פסיכותרפיה או היפנוזה יעזרו? כמה יעלה טיפול זה?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

עניתי כבר מספר פעמים במדור זה על שאלות דומות הנוגעות לחרדה (כל השאלות והתשובות וגם מאמרים נוספים בנושא נמצאים באתר האינטרנט של המכון).

 

ריבוי השאלות בנושא נובע מהשכיחות הגבוהה של התסמונת שממנה את סובלת. תארי לעצמך שבכל זמן נתון 25 מתוך 100 אנשים שאת רואה ברחוב סובלים ממצבים דומים לשלך. 40 מתוך 100 אנשים סבלו או יסבלו מתופעות חרדתיות או דיכאוניות או שתיהן ביחד במהלך חייהם.

 

בגלל השכיחות והעוצמה של התסמונת - זהו סוג הבעיות השכיח ביותר בו נתקלים אנשי מקצוע שעובדים במסגרות פרטיות חוץ - אשפוזיות. קיימות גישות וטכניקות שונות להתמודדות עם התופעה: סוגים שונים של פסיכותרפיה, עם או בלי שימוש בהיפנוזה או טיפול תרופתי בשילוב סוגים שונים של פסיכותרפיה.

 

בחיפוש אחר איש מקצוע עדיף לבחור כזה שהוכשר וצבר ניסיון בשיטות שונות של טיפול, ומסוגל לבנות תוכנית טיפול לפי הצרכים של המטופל, ולא לפי מגבלותיו המקצועיות או האדמיניסטרטיביות.

 

כך, למשל, מטפל שאינו פסיכיאטר לא יוכל לתת טיפול תרופתי גם כאשר יש צורך בכך. מי שלא הוכשר לכך, ולא קיבל תעודת משרד הבריאות לא יוכל להשתמש בהיפנוזה.

 

כל שיטת פסיכותרפיה דורשת שנים של לימוד והכשרה. האדמיניסטרציה של קופות החולים מגבילה את הרופאים והפסיכולוגים שעובדים מטעמן במספר הפגישות, בתדירותן ובסוגי התרופות - לפי שיקולים כלכליים שלא תמיד זהים לשיקולים הטיפוליים.

 

אפשר בוודאות לעזור לך, ולכל הסובלים מבעיות כמו שלך. זמן הטיפול תלוי גם בשיתוף הפעולה שלך וגם במיומנותו של המטפל להתאים את הטיפול באופן אישי לצרכים שלך, לבעיות שלך ולאישיות שלך.

 

לשאלתך לגבי העלות, לא תמיד הטיפול שהוא הכי זול לשעה הוא בסופו של דבר הכי זול עבור הטיפול כולו.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 31968 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:30
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה