רביעי, 29 מאי 2013 13:19

מלכודת עכברים

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אחי בן ה- 38 היה מנהל מצליח בחברת היי-טק. לאחר שפוטר לפני כשנה וחצי בעקבות המצב הכלכלי והבטחוני, החליטו הוא וחברו לפתוח עסק עצמאי. אחי השקיע את כל הפיצויים שקיבל, את כל חסכונותיו, לקח הלוואות – והעסק התחיל לשגשג.

 

בשלב מסוים דברים התחילו להשתבש. הם התחילו לצבור הפסדים, ואחי גילה שחברו רימה אותו, ולמעשה הרס לו את העסק ואת החיים. אחי זועם, ומאיים לפגוע בשותפו ובנושים. הוא נעשה סגור, מתפרץ בקלות על אשתו ועל ילדיו, ומדבר על נקמה.

 

לדבריו חייו עכשיו אינם שווים דבר, ולכן הוא לא יהסס לעשות דברים קיצוניים. לאור כל מקרי הרצח וההתאבדויות בעקבות ההתדרדרות הכלכלית, אני מודאגת ממה שקורה לו. איך אפשר לעזור לו ולמנוע ממנו לעשות צעדים קיצוניים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את מדברת על זעמו של אחיך כתגובה להתדרדרות הכלכלית ולבגידה של חברו ושותפו. המקרה של אחיך באמת אינו מקרה בודד. כל המדינה נתונה במעגלים של אלימות: שילוב של מצוקה כלכלית, איום קיומי, טרור, ודרישה חיצונית ופנימית לתגובה מאופקת, כל אלה יוצרים תחושה של זעם כבוש שמחלחל פנימה לכל רבדי החברה.

 

אפשר לראות את זה בחיים הפוליטיים, כמו ביחסים בין מפלגות, בין ההסתדרות לממשלה, ובחיים הפרטיים - בין עובדים ומעבידים, בין אדם לחברו, בין בני זוג ובין הורים לילדים. אני קורא למצב זה- סינדרום 'מלכודת העכברים'. כאשר כמה עכברים מוצאים את עצמם במלכודת, הם תוקפים אחד את השני.

 

תחושות זעם ותוקפנות שנוצרות בעקבות פגיעה, ושאינן מוצאות דרך החוצה, מופנות כלפי פנים. ברמה החברתית זה מתבטא בפגיעה הדדית בין קבוצות שונות בחברה עד להרס המרקם החברתי. ברמה האישית זה מתבטא בדיכאון, בהאשמה עצמית ובהתנהגות אובדנית. לכל אדם יש פוטנציאל זה או אחר לאלימות, שמופנית או כלפי הזולת או כלפי פנים – כמו במצבי דיכאון.

 

במקרה של אחיך, שילוב של מצב ביטחוני, מיתון כלכלי, כישלון אישי, ובגידה של חבר, יכול להיות מאוד טעון ומסוכן. הסכנה של פרץ אלימות כלפי החבר או כלפי עצמו היא מוחשית. מכיוון שאנחנו לא מסוגלים לנטרל את שרשרת התוקפנות, הזעם, הפגיעה בזולת, הפגיעה העצמית – יש לטפל בצורה פרטנית בקורבנות המצב. דיחוי בפנייה לעזרה נפשית יכול להיות מסוכן.

 

1999-2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 31999 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 09:28
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה