שלישי, 28 מאי 2013 07:21

סכיזופרניה סכיזואפקטיבית

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בן 25, נכה צה"ל כתוצאה מסכיזופרניה שפרצה בשירות. רציתי לדעת מהם הגורמים שיכולים לגרום לסכיזופרניה כמו שלי, שמוגדרת כסכיזואפקטיבית. מהי הגדרת מצב פוסט-פסיכוטי?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

המושג סכיזופרניה הוא שם היסטורי למחלת נפש קשה, עם מהלך שהוא בדרך כלל כרוני. בערך 1% מהאוכלוסייה יפתח את המחלה במהלך חייו. המחלה מתחילה בגיל צעיר - בין גיל ההתבגרות לשנות השלושים המוקדמות. ביטויי המחלה שונים מאדם לאדם, אך לצורך הגדרות וסטטיסטיקה מחלקים את המחלה לכמה סוגים עיקריים.

 

אצל חלק מהנפגעים המחלה מתחילה בצורה חריפה, עם סימפטומים פסיכוטיים קשים. המושג פסיכוטי מתאר מצב של ניתוק מהמציאות, קושי להבדיל בין חוויות מציאותיות לחוויות דמיוניות - כמו שמיעת קולות שקיימים רק בראשו של השומע, מחשבות שווא, כמו חשד למזימה או למעקב, מחשבות שהן יצירתו הנפשית של האדם הסובל ולא קיימות במציאות.

 

כמובן שהחולה מגיב לחוויות אלה בפחד קיצוני ובהתנהגות מוזרה, שלפעמים מסכנת אותו ואת הסביבה. מצבים אלה דורשים טיפול תרופתי דחוף, שמטרתו להרגיע את הפחדים, להעלים את מחשבות השווא ואת ההזיות ולהחזיר את החולה למציאות.

 

לפעמים אחרי שהסימפטומים של המצב הפסיכוטי החריף חולפים בעזרת הטיפול, החולה חש מותש, חסר עניין, חסר יוזמה, מתקשה לתפקד בעולם המציאותי. מצב זה נקרא דיכאון פוסט-פסיכוטי. הטיפול במצב זה הוא שילוב של טיפול תרופתי מתאים עם טיפול שיקומי. טיפול שיקומי כולל שיחות פרטניות, משפחתיות וקבוצתיות, הקניית מקצוע מתאים, או חזרה מדורגת למקצוע הקודם של החולה.

 

טיפול אינטנסיבי יכול למנוע הישנות של מצבים פסיכוטיים וחזרה לחיים קרובים לתקינים. חשוב לציין שהמחלה היא כרונית, ולא קיים עדיין ריפוי מוחלט ממנה. יתרה מזאת, באחוז מסוים מהמקרים, למרות הטיפול, תהיה חזרה של המצבים הפסיכוטיים והתדרדרות הדרגתית של התפקוד.

 

לא נמצאה סיבה מסוימת אחת, או שילוב מוגדר של סיבות שגורם למחלה. מחקרים מדעיים וסטטיסטיים מראים מכלול של גורמים תורשתיים, חברתיים וביולוגיים שיכולים לתרום לפריצה של המחלה אצל אדם זה או אחר.

 

אחד הסוגים של סכיזופרניה מתבטא גם בסימנים פסיכוטיים וגם בסימנים של דיכאון או מאניה. לסוג זה קוראים סכיזופרניה סכיזואפקטיבית, והאבחנה משפיעה על השיקולים לבחירת סוג הטיפול תרופתי.

 

פרוגנוזה לטווח ארוך של חולה שמנצל את כל ההישגים של הפסיכיאטריה המודרנית בתחומים של טיפול תרופתי, פסיכותרפיה ושיקום - טובים לאין ערוך מפרוגנוזה של חולה שדוחה את העזרה הקיימת.

 

11.10.2003

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 39947 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:37
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה