שני, 27 מאי 2013 09:39

דיכאון וחרדה - הגוף או הנפש

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 46, וסובלת מחרדות למיניהן וכנראה גם מדיכאון. אני יודעת שהבעיות שלי הן נפשיות. עברתי ילדות לא קלה. גם חיי הנישואין שלי אומללים למדי.

 

אימא שלי סבלה גם כן מכל מיני מחושים, והיום אני מבינה שסבלה מדיכאון. היא אף פעם לא קיבלה טיפול נפשי, אבל הייתה קליינט קבוע אצל רופא משפחה.

 

אני פניתי לרופא משפחה שלי ואחרי חמש דקות אצלו הוא הציע לי לקחת Paxxet . אני חוששת לקחת את התרופה, כי לא נראה לי שהוא הבין את הבעיה שלי. אני קוראת במאמרים שלך ובאינטרנט על פסיכותרפיה כטיפול לחרדות, ולא יודעת מה לעשות ולמי לפנות.

 

בינתיים אני לא מרגישה טוב. הכול נופל לי מהידיים, אין לי מצב רוח טוב, ואין לי סבלנות לבעלי ולילדים שלי עם הבעיות שלהם. גם בעבודה אני רק מסתכלת על השעון, רק שהיום ייגמר כבר כי כל הזמן רע לי בפנים. מה עושים במצב שלי? למי פונים?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

את שואלת שאלה שהיא נפוצה מאוד. התשובה עליה היא די מורכבת. יש אנשים שסובלים ממצב דומה לשלך, ובטוחים שהבעיה שלהם היא גופנית, ודורשים פתרון רפואי - תרופתי.

 

אחרים קשובים יותר למרכיב הנפשי של סבלם, ואף חשים שמציאת הסיבות למצבם תעזור להם להיפטר מהסבל. הסבל הוא לעיתים קשה ומתיש, ורבים מבקשים להיכנס להיפנוזה ולפקוח את עיניהם רק כאשר הסבל מאחוריהם.

 

גם מטפלים שונים מציעים דרכי טיפול שונות. כך, רופא משפחה המוגבל בזמן ובהוראות קופת החולים, תמיד יציע תרופות שברשימת הקופה שלו. פסיכולוג התנהגותי יציע טיפול התנהגותי. פסיכולוג שהתמחה בשיטות טיפול פסיכואנליטיות, יציע פסיכותרפיה אנליטית.

 

כפי שאמר אחד מגדולי המטפלים: "מי שבארגז כליו יש לו רק פטיש, יתייחס אליך כמו למסמר".

 

מחקרים רבים מראים שגם פסיכותרפיה וגם טיפול תרופתי יעילים בטיפול בדיכאון וחרדה. רבים המחקרים שמראים שהשילוב של שניהם יעיל יותר מכל טיפול בנפרד. הבעיה של המחקרים הללו היא שהם מתייחסים רק לנתונים סטטיסטיים, ולא לאדם ספציפי זה או אחר.

 

בעבודה הקלינית מאוד חשוב להתאים את שיטות הטיפול לאופי, למצב הבריאותי, לנתונים הגנטיים, למצב המשפחתי והתעסוקתי של האדם הסובל.

 

יש לקחת בחשבון את ההעדפות של המטופל. לכן חשוב שברשותו של המטפל יהיה מגוון רחב של כלים טיפוליים, תרופתיים ופסיכותרפויטיים, ושהמסגרת שבה הוא עובד תאפשר לו לספק טיפול אופטימלי לאדם הסובל.

 

הפרדה בין הגוף והנפש של הסובל מחרדה ודיכאון מביאה לעיתים קרובות לכישלון הטיפול.

 

17.01.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 33560 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:26
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה