ראשון, 26 מאי 2013 07:33

כמה זמן צריך לקחת תרופות

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 40. מאז שאני זוכרת את עצמי, אני סובלת מדיכאונות. ב - 15 השנים האחרונות אני מקבלת תרופות. כל פעם שאני מרגישה טוב יותר, אני מפסיקה את התרופות. אחרי כן אני מרגישה מצוין תקופה מסוימת, אבל אחר כך שוב באה הנפילה, אם בעקבות איזו בעיה בחיים, ואם בלי סיבה.

 


כבר קבלתי Prozac, Seroxat, Cipramil, Efexor, אבל שום תרופה לא ריפאה אותי לגמרי מהמחלה. השאלה שלי היא: האם כל החיים אני צריכה להיות תלויה בתרופות? האם זה לא מזיק לקחת תרופות תקופות כל כך ממושכות?

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

פעם חשבו שאם אדם בעל דיכאון קליני מטופל עד כדי שיפור מלא במצבו, ניתן לרפאו לתמיד. מחקרים מדעיים וסטטיסטיים של העשורים האחרונים, והניסיון הקליני שנצבר, מראים שלפחות 50% מאלה שעברו מצב דיכאוני אחד, יפתחו במוקדם או במאוחר דיכאון קליני גם בפעם השנייה. בדרך כלל זה קורה בתוך כשנתיים אחרי הפסקת הטיפול התרופתי.

 

לאחר הפעם השנייה כבר ברור שמהלך המחלה הוא כרוני, ושהיא תחזור בכל פעם שהטיפול התרופתי יופסק. נתונים אלה מדגישים את הצורך במעקב פסיכיאטרי קבוע, גם אחרי שמצב החולה משתפר בעקבות הטיפול. כפי שאת רואה, התשובה לשאלתך היא שמדובר במחלה כרונית, הדורשת טיפול ומעקב תמידיים.

 

ההבדלים בין תרופות נוגדות דיכאון אינם גדולים. יש חולים שמצבם ישתפר מכל תרופה, אחרים מגיבים לתרופה מסוימת טוב יותר מתרופה אחרת, ואחרים, זקוקים לקומבינציה של שתי תרופות או יותר כדי להגיע לשיפור במצבם.

 

התרופות שאת מזכירה, הן כולן תרופות נוגדות דיכאון מהדור החדש, והן נמצאות בשימוש כ- 15 שנה. היות ומצב דיכאוני ומצבים הנלווים אליו, כמו מצבים חרדתיים, נפוצים מאוד באוכלוסייה (כ- 25% מכלל האוכלוסייה סובלים מדיכאון קליני, ובערך אותם אחוזים סובלים ממצבים חרדתיים) הרי שמיליוני אנשים ברחבי העולם נוטלים את התרופות הללו כבר 15-10 שנים.

 

עד כה לא דווח על תופעות לוואי מסוכנות. הן אינן יוצרות תלות פיזית, כפי שרבים נוטים לחשוב. כמובן שאין עדיין מידע על תוצאות השימוש בתרופות אלו במשך 40-30 שנה, אך לא צופים ששימוש ממושך ייצור בעיות בריאות כלשהן.

 

לעומת זאת ידוע שדיכאון כן מסוכן, לא רק לבריאות הנפשית, אלא גם לבריאות הפיזית. דיכאון מחמיר מחלות לב, כלי דם ומחלות כרוניות אחרות, גורם להתמכרויות, להחלשה של המערכת החיסונית, ומגביר את הסיכון לזיהומים, גידולים סרטניים, ועוד.

 

יש לציין עוד כי במקרים רבים אנשים הנוטלים תרופות אלו יכולים להפיק תועלת רבה מפסיכותרפיה.

 

20.06.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

Read 32444 times Last modified on ראשון, 01 דצמבר 2013 08:08
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה