חמישי, 23 מאי 2013 07:04

תסביכים מהעבר

נכתב על ידי 
דרג את המאמר
(0 votes)

 

שאלה:

 

אני בת 30, נשואה ואם לתינוק, מנהלת חיים לכאורה תקינים, אך מציקים לי המון דברים, ואני רוב הזמן מרגישה שאני נלחמת בעצמי על מנת לראות את חצי הכוס המלאה, ולחיות את החיים.

 

מאז שאני זוכרת את עצמי, זכיתי ליחס עוין מצד הורי ובפרט מאימי. הורי לא התייחסו לרגשותיי, ונתנו לי ולאחי הגדול הרגשה שאנחנו מהווים נטל על חייהם. הם עבדו קשה, ובילו מעט. הם תמיד רבו ביניהם, ואמי הוציאה את תסכוליה עליי - אם זה במכות, אם בהתפרצויות זעם וטירוף שלה.

 

הייתה אפליה ביני לבין אחי, זלזול בצורך שלי לפרטיות, ובצרכי הרגשיים. בתור ילדה פחדתי מאמא שלי, והייתי מסתובבת בבית בשקט ומחכה לאבי שיחזור מעבודתו, כי אז לא נמצאתי לבד איתה.

 

כך עברו שנות ילדותי. מעטים מאוד המצבים שזכורים לי כנעימים, ומרבית הזיכרונות שנותרו, הם עגומים. היום אני מלאה בתסכול עמוק, בזעם, וברצון לעמוד ולצרוח על הורי ולהעניש אותם.

 

אמי מבינה כיום את הכעס, ומבקשת סליחה. היא משתדלת להיענות לבקשותי, וקיים אצלה רצון לפצות אותי. יחסי עימה תקינים, אך נשארתי עם גוש גדול וכואב בבטן, שמכרסם לי את החיים ולא נותן לי מנוח.

 

יש לי נטייה לעצבנות ולחשדנות, להשקפה פסימית על העולם, להרס עצמי ולמחשבות שאנשים סביבי רוצים להזיק לי ולקחת לי. יש עוד דברים רבים, אך קצרה היריעה מלפרט.

 

אני חייבת לציין שרוב התופעות התפרצו אצלי לאחר שהכרתי את בעלי, שמגיע ממשפחה אחרת לגמרי - תומכת ואוהבת. הייתי בטיפול במשך תקופה מסוימת, והמצב השתפר מעט.

 

כעת אני מקווה שאיני מעבירה הלאה את ה'מטען' הזה לבני התינוק, מכיוון שיש לי מודעות עצמית גבוהה, ויכולת לנתק את ההרס ממנו, ולו רק בגלל שאיני רוצה שיסבול כמוני בעתיד. אני יודעת שמקור בעיותי טמון בעבר, אבל אני לא מצליחה לשים את הדברים מאחורי באמת, ולהמשיך הלאה. האם תוכל לחוות דעתך ולהציע לי דרכים לטיפול? תודה מראש!

 

תשובה:

דוקטור רויטמן

 

מכתבך מדבר בעד עצמו. אי אפשר לתאר במילים קצרות את רגשותייך באופן יותר מדויק מהאופן שבו תיארת אותם במכתבך. כנראה הטיפול שעברת לא היה לשווא.

 

טיפול בבעיות עבר כמו שלך, הוא לא קצר. אני רואה אצל מטופלים שלי שקודם כל משתנה היחס שלהם כלפי הסובבים אותם: בני זוג, ילדים, עמיתים בעבודה. כך השרשרת של העברת הרוע וההתעללויות מדור לדור מתנתקת.

 

היחס כלפי עצמך – העלאת ההערכה העצמית, השקטת הזעם הפנימי והחרדות – כל אלו דורשים טיפול הרבה יותר ארוך.

 

23.03.2004

 

כל הזכויות שמורות למכון השרון

 

 

Read 38725 times Last modified on חמישי, 28 נובמבר 2013 06:46
ד"ר מרק רויטמן

מומחה לפסיכיאטריה, פסיכותרפיה, טיפול מיני והיפנוזה